Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Blacocks boom: dlaczego białe i niebieskie paski są znowu w modzie

Stretchies boom: dlaczego niebieskie i białe paski wracają do mody

Pomysły na urodę Pomysł na obraz

Kamizelka w paski przeszła długą drogę, zanim stała się niezbędnym elementem garderoby każdej dziewczyny. Dawniej był podstawą marynarskiej garderoby, teraz jest prawdziwym mainstreamowym elementem współczesnej mody. Jak to się stało, że niebiesko-białe pasy stały się tak popularne?

Z kolei w Europie pasiaste ubrania kojarzyły się z biedą, ubóstwem i zawodowymi katami. Każda epoka dyktuje swoje ścisłe reguły, co sprawia, że nawet po stu latach od ich pojawienia się, nadal są uważane za modne i podziwiane.

Dzianinowy podkoszulek z rękawami pojawił się we Francji (Bretania) w czasach świetności floty żaglowej. Kamizelka była talizmanem dla żeglarzy na wyprawach morskich i przynosiła im szczęście. W Europie pasiaste ubrania kojarzyły się z biedą, wyrzutkami i zawodowymi katami.



Do Rosji kamizelka przywędrowała w latach 60-tych XIX wieku - rosyjscy marynarze nosili ją pod koszulą i uważali to za powód do szczególnej dumy. Ponadto podkoszulek ten był bardzo przydatny w pracy - przylegając ściśle do ciała, nie krępował ruchów i dobrze utrzymywał ciepło. Niewymagająca w pielęgnacji kamizelka łatwo się pierze i szybko schnie na wietrze. Kamizelka stała się oficjalną częścią munduru w 1874 roku na rozkaz Wielkiego Księcia Konstantego Nikołajewicza.

Co ciekawe, białe paski na kombinezonie były kiedyś znacznie szersze niż niebieskie. Są one takie same od 1912 roku. Ta sama kamizelka jest produkowana do dnia dzisiejszego.



Z czasem koszula w paski stała się integralną częścią umundurowania w różnych gałęziach wojska, a później stała się jednym z symboli Nowej Fali lat 60. Nietrudno zgadnąć, kto wprowadził tunikę do mody. No, oczywiście, legendarna Coco Chanel. Francuska projektantka mody została zapamiętana nie tylko dzięki małej czarnej i perfumom, które stały się bestsellerem "Chanel No. "5", ale także jej szczególne upodobanie do stylu żeglarskiego.



W lekkiej opaleniźnie i biało-niebieskiej koszuli w paski Chanel wyglądała bardzo seksownie i pociągająco. Odkrycia tego dokonała jak zwykle przypadkiem - podczas jednego z morskich spacerów rozlała szampana na ubranie i przebrała się w kamizelkę, którą dostała. Niedługo potem w jej nowej kolekcji pojawiły się ubrania w paski, a podkoszulek stał się elementem garderoby unisex zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.



A potem pasiasta kamizelka stała się jeszcze bardziej znana. W 1939 roku Pablo Picasso namalował "Mężczyznę w pasiastej kamizelce". Dzieło to uważane jest za autoportret artysty - maestro często odwoływał się do geometrii nie tylko w sztuce, ale i w życiu. Prawie wszystkie fotografie przedstawiają Picassa w tank topie - uwielbiał ten nadruk. I można go zrozumieć - paski w ówczesnych ubraniach były oznaką inteligencji i wypłacalności. Do dziś styl sygnowany nazwiskiem Picassa powraca do projektantów mody na całym świecie. Na przykład, oto kolekcja Moshino z 2020 roku.



Po II wojnie światowej kamizelka umocniła swoją pozycję w świecie mody. Odzież wojskowa cieszyła się wówczas dużą popularnością. Pasiasty top Ingrid Bergman w filmie "Casablanca", słynny biało-czerwony T-shirt i sukienka z kołnierzykiem Marilyn Monroe to tylko kilka przykładów. Amerykańska aktorka filmowa już wtedy zapowiadała nowoczesną modę - teraz koszulę w paski można spotkać w różnych wariantach, w tandemie z białymi paskami - żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym, fioletowym.







W latach 50. dała wspaniały show dla legendarnej Audrey Hepburn i Kim Novak. Później ta część garderoby stała się ulubionym elementem Beatników, segmentu młodzieży, dzikich romantyków i buntowników. Doskonałym tego przykładem jest film "Funny Face" z jedną z wyżej wymienionych aktorek w roli głównej.



Francuska aktorka Brigitte Bardot przypomniała sobie o seksualnych konotacjach koszuli w paski. Modelka tak często pojawiała się w erotycznych paskach, że w modzie pojawiło się nowe określenie - "francuski top", symbolizujący namiętność i piękno. Z tych właściwości skorzystała również Elizabeth Taylor w latach 70-tych. Królowa Hollywood" ze swoim szykownym dekoltem nie zdradziła się - nawet w tank topie wyglądała szalenie seksownie.





W latach 80. koszula stała się znakiem rozpoznawczym couturiera Jeana Paula Gaultiera. Status ten zachowuje do dnia dzisiejszego. Jego pierwsza pasiasta kolekcja "Boy Toy" była znana na całym świecie.



Wojskowa, żebracza, intelektualna, seksowna - w ciągu swojego istnienia sutanna miała wiele etykietek. Prawdziwa wolność przyszła od lidera zespołu Kurta Cobaina. W latach 90-tych naprawdę wprowadził ten styl do mody. Bardzo szybko "paski" zaczęły być łączone z casualowymi spodniami i dżinsami. Bielizna przestała być kojarzona ze statusem społecznym i określonym stylem. Koszula w paski stała się klasyką garderoby.





Oto ciekawy sposób na znaną wszystkim kamizelkę w paski. A jakie są rzeczy, które są nadal w modzie? Czytaj na ten temat.
Omówienie artykułu
  • Wiadomości na
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on