Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

6 kroków do walki z uzależnieniem od jedzenia

6 kroków do walki z uzależnieniem od jedzenia

Pomysły na urodę Diety i odżywianie Czy otwierasz torbę ciastek i nie możesz przestać, zjadając każdy ostatni okruszek? Czy jesz dużo słodyczy, chipsów i innych produktów spożywczych? Kiedy nie możesz się kontrolować, musisz znaleźć przyczyny tego uzależnienia. Powiemy Ci, co dzieje się z Twoim organizmem i jak to zakończyć.

1. Przyczyny i skutki



Zmęczenie, stres, osłabienie koncentracji... I teraz szukasz czegoś smacznego do jedzenia. Jesz więcej i więcej, a potem żałujesz, że nie zatrzymałeś się w porę. Jeśli zauważysz, że to się w kółko powtarza, to znaczy, że masz uzależnienie od jedzenia, które negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i opóźnia utratę wagi. Uzależnienie od jedzenia (czyli niekontrolowana chęć jedzenia) powoduje bezsenność, drażliwość, bóle głowy i niepokój.

2. Uzależnienie



Niektóre pokarmy, jak słodycze, zwiększają ilość dopaminy i innych substancji w mózgu - endorfin i opioidów - które dają uczucie szczęścia, a nawet euforii. Jeśli więc stale spożywasz takie pokarmy, twój mózg przyzwyczaja się do nich i efekt przyzwyczajenia znika. Czyli trzeba jeść coraz więcej i więcej, aby uzyskać uczucie euforii.

3. Trzy źródła przyjemności



Oprócz cukru, dwa bardzo szkodliwe składniki powodują uzależnienie od jedzenia: sól i tłuszcz. Te trzy składniki wzmacniają smak, zapach i teksturę żywności, czyniąc ją bardziej apetyczną, a tym samym uzależniającą.

4. Mechanizm uzależnienia



Jeśli jesteśmy zestresowani lub niespokojni, impulsem staje się poszukiwanie pokarmów "uspokajających". W nich szukamy rekompensaty za pozytywne emocje, mimo że jemy więcej niż możemy i powinniśmy.

5. Definiowanie uzależnienia



Na pewno masz problem z uzależnieniem od jedzenia, jeśli zauważasz następujące objawy:
Brak kontroli. Chęć jedzenia przychodzi pod wpływem impulsu i nie można już poprzestać na małej porcji.
Obsesja. Jesz dużo w krótkich odstępach czasu, nie z głodu, ale z chęci zaspokojenia organizmu pokarmami bogatymi w tłuszcze i cukier.
Poczucie winy. Po posiłku czujesz się winna, zawstydzona i sfrustrowana.
Obsesja. Często myślisz o tym, kiedy i co będziesz jeść.
Ciągłe łaknienie. Za każdym razem, gdy jesz coraz więcej śmieciowego jedzenia, coraz mniej ci ono smakuje.

6. Strategie pomagające zerwać

z nałogiem

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zrozumienie skali problemu, przeanalizowanie czynników, które sprawiają, że jesz więcej i rozpoczęcie ich stopniowej eliminacji.

Przeanalizuj swoje nawyki

Zapisz, co jesz w ciągu kilku dni, abyś wiedział, jakie produkty spożywasz najczęściej: potrawy gotowane, dania gotowe, słodycze...
Zapisz, jakie sytuacje prowokują cię do jedzenia śmieciowego jedzenia (reklamy i oferty specjalne w supermarkecie, kolacja z przyjaciółmi, spacer obok pizzerii lub piekarni...).
Napisz, jakie emocje powodują, że jesz śmieciowe jedzenie (frustracja, zmęczenie, stres...)
Napisz, jak się czujesz po jedzeniu. Czy czujesz się winny, zawstydzony?
Wyznacz

realistyczne cele

Jeśli chcesz przestać jeść gotowce, zrób kilka małych kroków, aby osiągnąć ten cel:
Przestań jeść na śniadanie croissanty, bułki, kanapki w barach i kawiarniach. Zacznij samodzielnie przygotowywać zdrowe śniadanie. Wyklucz miejsca typu fast food (burgery, pizza, frytki...). Spraw, by jedzenie na mieście było wyjątkiem, a nie regułą.
Zrezygnuj z

cukru



- też rób to powoli. Przede wszystkim unikaj dodawania do potraw cukru, nawet miodu. Zastąp je przyprawami: cynamonem, wanilią... Unikaj też alkoholu, soków z cukrem, gazowanych napojów słodzonych. Następnie spróbuj stopniowo wyeliminować ze swojej diety ukryty cukier i słodziki. Spójrz na składniki na etykiecie. Jeśli cukier znajduje się wśród trzech pierwszych składników, jest to produkt zakazany. Nie nadużywaj produktów mącznych, makaronów i ryżu. Preferuj pełnoziarniste produkty zbożowe.
Zaplanuj

swoją dietę

Ten plan i duży tygodniowy plan zakupów pomogą Ci jasno zaplanować posiłki i mieć pod ręką zdrowe produkty, które możesz jeść w chwilach stresu.

Kupuj jedzenie, gdy jesteś pełny



Jeśli jesteś głodny, kupujesz właśnie każdą dobrą rzecz, którą możesz dostać w swoje ręce, zwłaszcza herbatniki, muffiny, żywność wygodną itp.

Kontroluj swój mózg

Kolor jedzenia wpływa na Twoje poczucie głodu. Żywność zabarwiona na czerwono, żółto i pomarańczowo wzmaga głód, więc kupuj jedzenie w neutralnych, spokojnych kolorach. Ponadto zawsze sprawdzaj, czy jesteś naprawdę głodny na tyle, aby zjeść pełny posiłek. Jeśli odpowiedź brzmi "nie", zjedz jakiś owoc na przekąskę. Nie objadaj się stresem. Negatywne emocje może ukoić przyjemna muzyka, sport, spotkania towarzyskie, ciepła kąpiel... Nie zapominaj o trzymaniu się właściwego rytmu życia: praca-wypoczynek-odpoczynek (8 godzin na każdą z tych czynności).

Tak więc, powiedzieliśmy ci wszystko o prostych rozwiązaniach pomagających w walce z uzależnieniem od jedzenia. Aby ograniczyć się od stresu, rób medytację, oddychaj, udzielaj się towarzysko, śmiej się, ćwicz (spaceruj, biegaj, pływaj). I koniecznie poznaj 10 zasad prawidłowego odżywiania się przez cały czas.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on