Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

9 niezbędnych kroków samokontroli dla nadmiernie zaangażowanych idealistów

Czy jesteś pasjonatem samodoskonalenia? Czy zawsze dążysz do osiągnięcia własnego potencjału, ale równie mocno zależy Ci na rozwoju osobistym innych osób? Kreatywny, troskliwy i ciekawy świata, zrobisz wszystko, aby znaleźć swój cel w życiu i pomóc innym go odnaleźć. Jeśli to opisuje Ciebie, to znaczy, że jesteś Idealista.

Idealiści są jednym z czterech temperamentów zdefiniowanych przez Davida Keirsey'a, które korelują z typami Myers-Briggs NF. Idealiści szczycą się tym, że są kochający, życzliwi i autentyczni. Pomimo tego, że mają wiele do zaoferowania światu, idealiści są rzadką grupą, stanowiącą zaledwie 15 do 20 procent populacji.

Ze swoim charakterystycznym entuzjazmem i empatią, te życzliwe dusze mogą poświęcić wiele energii na zaspokajanie potrzeb innych ludzi kosztem własnych. Na szczęście są rzeczy, które Idealiści mogą zrobić, aby zachować równowagę pomiędzy pomaganiem ludziom a dbaniem o siebie, nie rezygnując przy tym ze swojego potencjału.

Mocne i słabe strony idealistów

Spośród czterech temperamentów Keirseya, Idealiści są bardziej zainteresowani znalezieniem celu w życiu niż jakikolwiek inny typ. Mają naturalny głód nauki i znaczenia, a to daje im wyjątkową zdolność do łączenia ludzi i idei. Opiekuńczy i współczujący, idealiści doskonale sprawdzają się w pracy z ludźmi jako doradcy, nauczyciele lub dziennikarze, ponieważ inspirują jednostki do wzrostu i rozwoju.

Jednak dla wielu idealistów ich pasja do samodoskonalenia może prowadzić do poczucia zwątpienia w siebie i samokrytyki, jeśli czują, że nie osiągnęli własnego potencjału lub nie byli wystarczająco pomocni dla innych. Ich współczucie sprawia, że poświęcają więcej energii na zaspokajanie potrzeb innych ludzi niż własnych, a ludzie mogą to wykorzystywać. Idealiści mogą stracić pewność siebie, gdy inni coraz bardziej wymagają od nich czasu i energii, często nie zwracając uwagi na samych idealistów.

Niewielu idealistów będzie w takiej sytuacji instynktownie stawać w swojej obronie. Każdy rodzaj konfliktu i negatywności może zwiększyć poziom stresu u Idealisty i sprawić, że stanie się on bardzo emocjonalny lub nadmiernie wycofany. W związku z tym, Idealiści muszą ciężko pracować, aby znaleźć równowagę pomiędzy pomaganiem ludziom a pomaganiem sobie.

Znajdowanie równowagi

Oto kilka sposobów na to, jak ten przyjazny typ może dawać, nie dając zbyt wiele:

Spędzaj czas w samotności

Podczas gdy Idealiści często stoją na czele organizacji charytatywnych i walczą w obronie pokrzywdzonych, potrzebują też dużo czasu, aby naładować baterie. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest spędzić trochę czasu na własną rękę. Jeśli czujesz, że wziąłeś na siebie zbyt wiele, być może będziesz musiał rozjaśnić swój zwykły harmonogram i ograniczyć niektóre działania.

Ćwiczenie

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w złagodzeniu napięcia, które narasta, gdy bierzemy na siebie stres, zmartwienia i lęki innych ludzi. Samotne spacery na łonie natury i delikatne ćwiczenia rozciągające mogą zapewnić mile widziane wytchnienie od gorączkowego życia.

Pomedytuj

Ponieważ idealiści mają tendencję do przejmowania negatywnych emocji innych osób, praktykowanie mindfulness może dać Twojemu umysłowi chwilę wytchnienia. Badania pokazują, że medytacja może poprawić samopoczucie i zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Naucz się mówić "nie

Idealiści z natury są dawcami, ale to nie znaczy, że powinieneś mówić "tak" na każdą prośbę. Ustalenie jasnych granic ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz cenić siebie i swoje potrzeby. Bez tej jasności celu możesz zrobić zbyt wiele i wypalić się. Nie obawiaj się, że inni będą postrzegać Cię jako osobę konfrontacyjną lub niegrzeczną, jeśli od czasu do czasu powiesz "nie" - badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia sugerują, że tak nie jest.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Idealiści są zaangażowani w pomaganie innym, ale potrzebują też kogoś, kto w nich uwierzy. Upewnij się, że otaczasz się wspierającymi ludźmi, którzy nie będą cię wykorzystywać i którzy potwierdzą twoje uczucia. Tak bardzo, jak chcesz pomagać, negatywne środowiska i negatywni ludzie mogą być szkodliwi dla wrażliwego Idealisty, więc staraj się ich unikać, kiedy tylko jest to możliwe.

Pisz w dzienniku

Poświęcenie czasu na wyrażenie swoich myśli i uczuć w dzienniku jest doskonałym ujściem dla złagodzenia stresu spowodowanego przyjęciem na siebie zbyt wielu obowiązków. Badania wykazały, że już 15 minut pisania o stresujących lub emocjonalnych wydarzeniach poprawia zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Pisanie o własnych osiągnięciach i sposobach, w jakie przyniosło się korzyści innym, może również pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i przypomnieć o tym, że coś się zmienia.

Podejmij się jakiegoś projektu

Idealiści mają tendencję do angażowania się w szczytne cele gdziekolwiek się znajdą, czy to organizując imprezę charytatywną, czy też służąc pomocą. Ważne jest, aby zrównoważyć ten altruizm poprzez przyjęcie własnego projektu. Pomoże Ci to skupić się na własnych potrzebach i wykorzystać swoją energię, aby dać coś od siebie. Idealiści są często ludźmi kreatywnymi, więc rozważ projekt taki jak malowanie, pisanie, fotografia, ogrodnictwo lub gotowanie. Wszystko, co da Ci ujście dla Twojej znacznej energii, pomoże Ci stać się bardziej uziemionym, mniej niespokojnym i wyraźniej poczuć siebie.

Naucz się akceptować krytykę

Idealiści mają tendencję do perfekcjonizmu, często oczekując od siebie więcej niż od innych. Z czasem te wysokie standardy mogą odbić się na twoim poczuciu własnej wartości, gdy będziesz się obwiniać za to, że nie udało ci się osiągnąć celu. Zamiast postrzegać krytykę jako atak, spróbuj spojrzeć na nią jak na okazję, by się czegoś nauczyć. Czasami negatywne informacje zwrotne mogą dać Ci wgląd w to, czego sam byś nie zauważył. A jeśli krytyka nie jest pomocna, odpuść ją sobie. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały i Ty też nie musisz taki być.

Dbaj o siebie

Być może najważniejszą wskazówką dla idealistów jest poświęcenie czasu na myślenie o sobie. Jest to również najtrudniejsze. Idealiści automatycznie szukają sposobów na złagodzenie cierpienia; dbanie o własne potrzeby może sprawiać wrażenie egoizmu. Ale tak jak stewardesy powiedzą ci, żebyś założył własną maskę tlenową, zanim pomożesz swojemu dziecku, tak ty musisz zadbać o siebie, zanim pomożesz komukolwiek innemu.

Poświęć czas na zastanowienie się, jak się czujesz, czego chcesz, czego potrzebujesz i co musisz zrobić, aby te potrzeby spełnić. Skupienie się na własnych potrzebach sprawi, że będziesz szczęśliwsza, zdrowsza i będziesz miała silniejszą pozycję, by stać się silnym i wspierającym innych mistrzem, którym miałaś być.