Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

9 rodzajów orzechów, które przedłużą zdrowie, młodość i życie

9 rodzajów orzechów, które przedłużą zdrowie, młodość i życie

Pomysły na urodę /... Dieta i odżywianie Czy wiesz, że orzeszki ziemne poprawiają męską płodność, migdały pomagają łagodzić zgagę, a nerkowce zapobiegają powstawaniu komórek rakowych? A to tylko niektóre z korzyści, jakie te małe owoce przynoszą naszemu organizmowi. My traktujemy je jedynie jako pożywną przekąskę lub dodatek do deserów, ale nasi przodkowie doceniali je jako cenny dar natury i powszechnie stosowali pestki orzechów jako magazyn białka, witamin i niezbędnych aminokwasów. Dieta ta obdarzyła ich siłą i wytrzymałością, dała im zdrowie i długowieczność.

Z orzechami łatwo jest utrzymać zdrowy styl życia, PP, być weganinem, sportowcem, na diecie ... lub po prostu smaczną przekąską. W tym artykule omówimy 9 popularnych i niedrogich orzechów, ich historię, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni .

Nie musisz wymyślać unikalnych przepisów, aby cieszyć się smakiem tych owoców i uzupełnić organizm w składniki odżywcze. Mała garść orzechów każdego dnia ożywi Twój organizm, opóźni początek starości i doda Ci dodatkowych lat życia.

1. Pekany to wyjątkowe

źródło piękna i młodości. Swoje pochodzenie zawdzięczają mieszkańcom Meksyku, którzy po odkryciu magicznego wpływu owoców na cały organizm, zajęli się uprawą rośliny i rozpowszechnili ją na całym świecie. Nazwa "pekan" dosłownie tłumaczy się jako "orzech do rozbicia kamieniem". Jest to średniej wielkości owoc o twardej skorupie; z wyglądu przypomina orzech włoski, ale jego jądra są bardziej wydłużone i mniej wytłoczone.



Pekany są jednym z trzech największych producentów przeciwutleniaczy i zawierają liczne witaminy, w tym witaminę E, która odgrywa ważną rolę w walce ze starzeniem się skóry. Jądra pekan syntetyzują kwas oleinowy: w terapii skojarzonej jest on dodatkowym środkiem przeciwnowotworowym. Owoce pekan poprawiają również dotlenienie krwi, poprawiają wzrok i regulują pracę jelit, a olej pekanowy odmładza organizm i reguluje produkcję testosteronu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
1/2W tradycyjnych wierzeniach w różnych krajach wierzono, że orzechy pekan mają magiczną moc. Na przykład wierzono, że ich obecność na stole weselnym obiecuje nowożeńcom rychłe uzupełnienie zapasów. W Anglii istnieje legenda związana z plonami z drzewa pekan: im więcej pekanów pojawi się na drzewie, tym więcej chłopców urodzi się w danym roku. Pekany mają przyjemny smak i szybko sycą organizm. Spożywa się je zarówno na surowo, jak i prażone oraz jako dodatek do deserów.

2. Pistacje to małe

orzeszki o ogromnej wartości odżywczej i długiej historii. Pistacje pochodzą z Bliskiego Wschodu, gdzie są znane od tysięcy lat. Te wspaniałe owoce, rosnące w gorącym klimacie, rozprzestrzeniły się aż po Morze Śródziemne i podbiły swoim smakiem wszystkich, od zwykłych ludzi po rodziny królewskie. Pistacje wywodzą swoją nazwę od perskiego słowa pesteh, oznaczającego orzech.



Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda wykazały, że codzienne spożywanie kilku pistacji poprawia stan zdrowia i wróży długowieczność. Te wartościowe owoce są bogate w białko i niektóre rodzaje błonnika pokarmowego. Oprócz ogromnej ilości witamin i minerałów, pistacje mogą pochwalić się wysoką zawartością witaminy B6, która reguluje poziom glukozy we krwi i kontroluje poziom hemoglobiny. Te małe orzeszki mają właściwości antywirusowe i są bogate w potas (20 g pistacji ma więcej potasu niż pół banana).
1/2Owoce pistacjowe cieszą się ogromną popularnością w wielu krajach. W Iranie noszą one przydomek "uśmiechniętych orzechów" (ze względu na lekko otwartą skorupę). W Chinach nazywane są "szczęśliwymi orzechami" i uważane za symbol zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego często daje się je w prezencie podczas świąt.

3. Orzechy las

kowe, znane również jako leszczyny lub orzechy laskowe, są aromatycznym dodatkiem do przekąsek i są szczególnie popularne w deserach. Orzechy laskowe są bogate w witaminy, minerały, białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Tradycyjny orzech laskowy ma jeszcze jedną nieoficjalną nazwę - filbert. Filibert, którego święto przypada na dzień 22 sierpnia, co zbiega się z początkiem zbiorów orzechów laskowych.



Główną zaletą orzecha laskowego są zawarte w jego składzie proantocyjanidyny. Chronią one organizm przed różnymi infekcjami pasożytniczymi i grzybiczymi, wirusami i reakcjami zapalnymi, wzmacniają mięsień sercowy i sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu. Orzechy laskowe normalizują proces trawienia i optymalizują przemianę materii w organizmie, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę. Orzechy laskowe są bardzo przydatne dla układu krwionośnego, ponieważ ich regularne spożywanie zwiększa liczbę białych krwinek we krwi.
1/2W czasach rzymskich młodzi małżonkowie otrzymywali w prezencie ślubnym drzewo leszczyny. Wierzono, że przyniesie on szczęście i długie wspólne życie. Taki sam dar otrzymali Francuzi, którzy uważali leszczynę za symbol płodności. Z kolei Celtowie wierzyli, że mądrością obdarzone jest drzewo leszczyny i jego owoce. Lekarze w starożytnej Grecji stosowali mielone orzechy laskowe jako lekarstwo na kaszel i przeziębienie oraz jako profilaktykę przeciw łysieniu.

4. Migdały Migdały

nie są tak naprawdę orzechami. Są to raczej obrane nasiona z owoców drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae), które kwitnie wczesną wiosną i do którego odnosi się hebrajskie słowo "shaked", czyli "przebudzony". Samo słowo "migdał" pochodzi od hebrajskiego magiden, co oznacza "boski dar". Według legendy chrześcijańskiej Mojżesz był świadkiem cudu, gdy laska w jego ręku zakwitła w piękne kwiaty drzewa migdałowego.



Ze względu na magnez występujący w dużych ilościach w orzechu, nasiona migdałowca działają uspokajająco na układ nerwowy i łagodzą stres. Wartość odżywcza migdałów jest bardzo wysoka: są one doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów. Dobrze wpływają też na trawienie: pomagają zlikwidować zgagę, poprawiają mikroflorę jelit, zapewniają szybką sytość, dlatego polecane są jako przekąska dla osób na diecie.
1/2 W starożytnym Rzymie migdały były czczone jako symbol płodności, dlatego podczas ceremonii posypywano nimi nowożeńców, życząc im w ten sposób pomyślności i dobrobytu. W Chinach drzewo migdałowe i jego owoce uważane są za symbol piękna, stąd określenie: "oczy w kształcie migdałów", czyli nie tylko niezwykły fason, ale i imponująca uroda. W chrześcijaństwie gałązki migdałowca często obramowują twarz Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa na ikonach i obrazach tematycznych, są też jednym z atrybutów Narodzenia Pańskiego.

5. Nerkowiec

Portugalczycy rozpowszechnili ten cudowny owoc, kiedy przywieźli go z Brazylii do swojego kraju, a następnie rozwieźli po całym świecie. Nazwa orzecha pochodzi od portugalskiego słowa "sajz", które oznacza "drzewo owocowe". Nazwa jest zgodna z nazwą, ponieważ orzech jest tylko częścią owocu drzewa nerkowca. Drzewo to rodzi tak naprawdę tzw. jabłka, które "pączkują" z dużego nasiona. To jest orzech nerkowca. Zarówno jabłka jak i orzechy są popularne w kuchni, świetnie smakują i mają wiele cennych składników odżywczych.



Nerkowce są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza omega-9, tzw. kwasu oleinowego), które wpływają na przekazywanie impulsów nerwowych, zapewniają dobrą pamięć i sprawne funkcjonowanie funkcji poznawczych mózgu. Orzechy są bogate w tryptofan, niezbędny aminokwas wymagany do produkcji serotoniny (hormonu, który łagodzi stres i reguluje nasz nastrój). Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, nerkowce pomagają wzmocnić układ odpornościowy i zapobiegają powstawaniu komórek rakowych.
1/2Ciekawy fakt: w Parnamirim, w Brazylii, znajduje się unikalne drzewo nerkowca (rekordzista Guinnessa), które ma około 115 lat. Drzewo cierpi na anomalię genetyczną: jego gałęzie nie rosną w górę, lecz na boki. Szerokość jego korony ma dziś wielkość kilku boisk piłkarskich i odpowiada 70 drzewom normalnej wielkości. Unikalne drzewo uważane jest za naturalny cud świata i stanowi jedną z głównych atrakcji brazylijskiego miasta.

6. Macadamia,

australijski orzech, był znany już na początku XIX wieku, ale dopiero w 1857 roku szkocko-australijski chemik John McAdam zainteresował się jego dokładnym zbadaniem. Na jego cześć nazwano drzewo makadamia. Pierwsze drzewo zostało zasadzone na Hawajach w 1882 roku. Żyzna wulkaniczna gleba i ciepły klimat zapewniły drzewom idealne warunki do rozwoju. Obecnie Hawaje są największym na świecie producentem orzechów makadamia.



Orzechy zawierają wiele zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i są doskonałym źródłem tiaminy i manganu. Wysoka zawartość błonnika, magnezu, wapnia, witaminy B1 i potasu w orzechach makadamia pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Wysoka zawartość oleju wynosząca około 72% reguluje pracę hormonów, optymalizuje pracę mózgu i wspomaga wchłanianie różnych składników odżywczych.
1/2Orzechy macadamia można spożywać na surowo jako przekąskę (należy jednak pamiętać o ich wysokiej kaloryczności) lub stosować w potrawach np. deserach. Często są lekko opiekane i polewane czekoladą lub lukrem - pyszne, pożywne i łatwe do przygotowania. Olej makadamia jest stosowany w kosmetologii jako intensywna kuracja przeciwstarzeniowa.

7.

Orzech brazylijskiOrzech

brazylijski

jest jednym z największych drzew rosnących w amazońskich lasach deszczowych. Jego owoce przypominają wyglądem orzech kokosowy. Każde drzewo może wyprodukować około 300 takich owoców. Dojrzewają w czerwcu i spadają na ziemię (czas, kiedy nie jest bezpiecznie spacerować po lesie - kokos może kogoś zranić, a nawet uszkodzić samochód). Wewnątrz owocu znajdują się nasiona; jest to orzech brazylijski, który ma szerokie zastosowanie w kuchni i dietetyce.



Orzech brazylijski jest liderem pod względem zawartości selenu, ważnego przeciwutleniacza korzystnie wpływającego na układ odpornościowy i zdrowie serca, który służy jako środek zapobiegawczy przeciwko niektórym nowotworom (np. piersi i prostaty), a także wpływa na nastrój i pomaga radzić sobie z depresją. Już trzy orzechy dziennie mogą zaspokoić dzienne zapotrzebowanie człowieka na selen. Ponadto, włączenie do jadłospisu orzechów brazylijskich poprawia płodność u mężczyzn, co jest szczególnie ważne dla osób planujących potomstwo.
1/2Orzechy brazylijskie mają szerokie zastosowanie w kuchni. Posypuje się nimi płatki śniadaniowe, dodaje do sałatek i wypieków, opieka i używa jako przekąski lub polewa i podaje jako słodki przysmak.

8.

Orzechy

włoskie

Orzechy włoskie to najstarszy pokarm człowieka, którego początki sięgają 10 000 lat p.n.e. Co zaskakujące, orzechy włoskie są często nazywane perskimi. A to dlatego, że Anglicy przywieźli go do Europy ze starożytnej Persji jako prezent dla rodziny królewskiej. Z drugiej strony, orzech włoski został po raz pierwszy wprowadzony do Grecji przez Aleksandra Wielkiego. Jądra orzecha włoskiego były zawsze uważane za "pokarm dla mózgu", ponieważ swoim wyglądem zewnętrznym przypominały główny organ ludzkiego ciała.



Orzechy włoskie są bogate w kwas alfa-linolenowy, niezbędny roślinny kwas tłuszczowy omega-3, który ma korzystny wpływ na mózg i serce, a także zmniejsza stan zapalny w całym organizmie. Owoce drzewa orzechowego mają również właściwości przeciwzapalne i antyrakowe. Zawdzięczają to zawartości 16 przeciwutleniaczy fenolowych, witaminy E, a także kwasów elagowego i galusowego, białka i błonnika.
1/2Termin "orzech włoski" pochodzi od staroangielskiego słowa "wealhhnutu", które dosłownie oznacza "zagraniczny orzech". A jego poprzednia łacińska nazwa, nux Gallica (tj. "orzech galijski"), została nadana temu owocowi, ponieważ był on importowany z Galii i Włoch. Sami Grecy przez długi czas nazywali orzech włoski carion, co oznacza "głowa".

9. Orzeszek

ziemnyOrzeszek ziemny nie jest właściwie orzechem, lecz rośliną strączkową. W przeciwieństwie do orzeszków ziemnych, które rosną na drzewach, orzeszki ziemne dojrzewają pod ziemią. Orzech ziemny, zwany również orzechem arachidowym, pochodzi z centralnej części Ameryki Południowej i już w czasach przedkolonialnych podbił świat swoim smakiem. Aztekowie znali ją pod nazwą "cacahuate", co oznacza "ziarno kakao". Dziś występuje w niektórych potrawach, w których używa się orzeszków ziemnych. W kuchni meksykańskiej niezwykle popularny jest na przykład sos mole de cacahuate, oparty na połączeniu ostrych papryczek chilli i orzeszków ziemnych.



Orzechy ziemne są doskonałym źródłem białka (25g na 100g porcji) i zawierają ogromną ilość zdrowych składników odżywczych, dietetycznych minerałów, przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego i witamin (B i E). Masło orzechowe pomaga obniżyć poziom cholesterolu, poprawia funkcje poznawcze mózgu, wzmacnia układ odpornościowy i reguluje ciśnienie krwi. Orzeszki ziemne są ważnym źródłem resweratrolu, związku chemicznego, który ma działanie przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, neuroprotekcyjne i przeciwstarzeniowe w całym organizmie.
1/2Orzeszki ziemne są nie tylko smaczne, ale i bardzo popularne. Kanapka z masłem orzechowym była uwielbiana przez wielkiego Elvisa Presleya i astronautę Alana B. Shepherd zabrał ze sobą orzeszki na księżyc. Można więc uznać, że jest to pierwszy orzech, który podbił kosmos. W kuchni orzeszki ziemne pojawiają się w wielu potrawach, takich jak desery, sałatki, sosy i dressingi, a masło orzechowe jest jednym z najpopularniejszych smarowideł do pieczywa. Jako zdrowa, pożywna przekąska popularne są naturalne batony energetyczne na bazie orzeszków ziemnych lub pasty orzechowej.

Pomimo ogromnej ilości dobroczynnych substancji, jakie zawierają małe orzechy, należy spożywać je z umiarem i ostrożnie, gdyż jak każdy inny produkt, orzechy mają swoje przeciwwskazania.

Na przykład przesycenie selenem, który w dużych ilościach znajduje się w orzechach brazylijskich, grozi zatruciem. Orzechy włoskie i pasta z orzeszków ziemnych mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób szczególnie wrażliwych na główne składniki tych produktów. A orzechy makadamia są trujące dla psów. Ponadto, orzeszki ziemne są bogate w białko, którego zbyt duża ilość może prowadzić do nadmiernego obciążenia nerek i nadwagi.

Dodaj trochę orzechów do swojej codziennej diety, odżywiaj się prawidłowo, ćwicz i ciesz się życiem - wtedy będziesz na swoim przez wiele lat!
Autor: Irina Garmash Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze