Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Czy kolagen rzeczywiście sprawia, że Twoja skóra staje się bardziej jędrna?

Nie da się rozmawiać o pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry, jeśli w rozmowie nie pojawiają się pewne składniki, a jednym z nich jest kolagen. Dlaczego? Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym naszej skóry, odpowiedzialnym między innymi za to, że zapewnia nam puszystą, młodo wyglądającą skórę. Jednak dzięki (lub raczej nie dzięki) starzeniu się i innym czynnikom zewnętrznym, nasz kolagen z czasem ulega rozpadowi. W dążeniu do przywrócenia kolagenu, sięgamy po wszystko, co najszybciej wpadnie nam w ręce, czy to kremy kolagenowe, składniki stymulujące kolagen, suplementy kolagenowe -lista jest długa. Ale biorąc pod uwagę wszystkie różne formy i rodzaje kolagenu do pielęgnacji skóry, sytuacja może stać się dość zagmatwana. Aby uporządkować fakty, zwróciliśmy się do dyplomowanych dermatologów, dr Jeannette Graf i dr Marie Hayag, założycielki 5th Avenue Aesthetics. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o kolagenie, łącznie z tym, które produkty (jeśli w ogóle) są warte wypróbowania.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest często nazywany rusztowaniem ciała, a powodem tego jest fakt, że jak wspomnieliśmy powyżej, jest on najważniejszym białkiem strukturalnym w Twojej skórze. Kolagen jest nie tylko wytwarzany w naszym organizmie, ale może być również pozyskiwany z roślin i zwierząt. Jest on dostępny w formie miejscowej i spożywczej, a w przeszłości był również popularny w formie zastrzyków (głębiej zajmiemy się różnymi formami nieco później). Jeśli chodzi o preparaty miejscowe, kolagen najczęściej występuje w kremach (tzw. kremach kolagenowych), ale w zależności od zamierzonego celu, Twoje produkty do pielęgnacji skóry z kolagenem mogą nie być tak skuteczne, jak myślisz lub masz nadzieję.

Hayag twierdzi, że nie tylko naturalnie produkujemy mniej kolagenu od 20 roku życia, ale również tracimy go z wiekiem i innymi czynnikami, takimi jak ekspozycja na słońce, palenie papierosów czy cukier. Innymi słowy, z wiekiem tracimy więcej kolagenu niż wytwarzamy. Więc jak to naprawić? Jednym z pomysłów jest nakładanie kolagenu na skórę za pomocą produktów do pielęgnacji skóry z kolagenem w celu jego uzupełnienia, ale Graf twierdzi, że to nie do końca działa: po prostu, cała cząsteczka kolagenu jest bardzo, bardzo duża i o wiele za duża, aby przeniknąć przez naskórek skóry.

Jednakże, jak wyjaśnia Graf, hydrolizowany kolagen jest enzymatycznie rozkładany na fragmenty, które mają możliwość przedostania się do skóry właściwej, a zatem jest on w stanie dostać się do miejsca, w którym znajdowałby się kolagen. Mimo to Hayag twierdzi, że nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań klinicznych, aby poprzeć tezę, że prowadzi to do wytwarzania kolagenu.

Korzyści z kolagenu dla skóry

Według Grafa, wprowadzenie kolagenu do skóry nie będzie stymulować innych kolagenów, niestety. Jednakże kolagen jest znany z tego, że ma wspaniałe właściwości nawilżające, gdy jest stosowany miejscowo, więc jeśli Twoja nocna rutyna składa się z nakładania kremu kolagenowego, nie jest to całkowita strata. Jak mówi Hayag, miejscowe kremy kolagenowe mają poprawiać drobne linie i zmarszczki poprzez zastępowanie utraconego kolagenu, ale w rzeczywistości kolagen głównie nawilża skórę. Hayag mówi, że to może sprawić, że skóra może czuć się bardziej miękkie i gładkie, ale jeśli chodzi o rzeczywiste budowanie kolagenu?

Nie tak bardzo.

Skutki uboczne kolagenu

Pomimo faktu, że krem kolagenowy, niestety, nie będzie cofnąć czas, Hayag mówi, że nie ma nic złego w użyciu jednego, jeśli podoba Ci się sposób, w jaki czuje i wyniki można uzyskać. Jednak Graf zwraca uwagę, że możliwe jest uczulenie na każdą cząsteczkę lub substancję chemiczną w każdym produkcie do pielęgnacji skóry, więc jeśli masz na niego reakcję, przestań go używać. I to samo dotyczy suplementów. "Prawdopodobnie poleciłbym dowiedzieć się, skąd pochodzi kolagen" - dodaje Graf. "Jeśli ktoś jest uczulony na mleko krowie, to prawdopodobnie powinien unikać kolagenu, który pochodzi od krowy".

Jak go używać

Niezależnie od tego, czy jest to połykana, czy miejscowa forma kolagenowej pielęgnacji skóry, Graf mówi, że możesz ją stosować o każdej porze dnia, rano lub wieczorem. Jako środek nawilżający, krem kolagenowy może być stosowany raz lub dwa razy dziennie, według Graf. W przypadku każdej z tych form, najlepiej postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Inne formy

Jak już wspomnieliśmy, kolagen jest również dostępny w formie doustnej, aby poprawić stan włosów, paznokci, a w interesie tego artykułu, skóry. Pomimo roszczeń, które wahają się od świecącej skóry do poprawy zmarszczek i elastyczności skóry, Hayag mówi, że badania na poparcie ich są ograniczone; jednak między kremów kolagenowych i suplementów kolagenowych, Hayag uważa, że wersja doustna będzie najbardziej korzystne dla skóry. Z tego powodu, istnieją rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze produktu. Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów, kolagen doustny nie jest regulowany przez FDA, dlatego ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian do swojego reżimu. Ogólnie rzecz biorąc, Hayag mówi, aby być ostrożnym w stosunku do wszelkich produktów, które zawierają produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i szukać suplementów z kolagenem typu I i III, który pochodzi ze źródła bezklatkowego, z wolnego wybiegu i wolnego od antybiotyków.

Jaki jest więc ostateczny werdykt? Czy rzeczywiście powinieneś przyjmować suplementy z kolagenem? Odpowiedź nie jest całkowicie jasna. Według Hayag, jeśli spożywasz normalną, zrównoważoną dietę, która zawiera pokarmy bogate w białko, takie jak mięso, jaja, nabiał i fasola, doustne suplementy kolagenowe prawdopodobnie nie są konieczne. Graf, z drugiej strony, mówi, że mogą one być potencjalnie korzystne. "Korzysta na tym skóra, ale również inne rzeczy wewnątrz organizmu, takie jak stawy, których nie działają preparaty miejscowe", wyjaśnia Graf. A jeśli go nie potrzebujesz, cóż, Graf mówi, że twoje ciało nie będzie go wchłaniać i wydali każdą nadmierną suplementację.

Aha, i jeszcze o tych zastrzykach z kolagenu. Około lat 80-tych, zanim wypełniacze z kwasem hialuronowym stały się najlepszym wyborem, kolagenowe wypełniacze do wstrzykiwania były używane do zmiękczania zmarszczek i powiększania ust. Od tego czasu zostały one zastąpione dłużej działającymi wypełniaczami z kwasem hialuronowym, które według Hayag są mniej alergizujące.