Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Jak rozpoznać, kiedy powinnaś wyrzucić swoje produkty do pielęgnacji skóry?

To smutny scenariusz, z którym wiele z nas nigdy nie chciałoby się zetknąć: konieczność wyrzucenia naszych produktów do pielęgnacji skóry. Jest to szczególnie trudne, jeśli zapłaciłyśmy za tę buteleczkę więcej niż kilka groszy lub jeśli po prostu bardzo, bardzo lubimy ten konkretny produkt. Choć może nas kusić, by trzymać produkty do czasu, aż się skończą, lub po prostu targować się z myślą, że "kiedyś znów ich użyjemy", trzymanie się takich kosmetyków jak toniki, kremy nawilżające i filtry SPF może mieć swoją własną cenę, a według ekspertów, po prostu nie warto.

Spotkaliśmy się z chemiczkami stojącymi za Chemist Confessions, Victorią Fu i Glorią Lu, aby dowiedzieć się, kiedy powinniśmy wyrzucić produkty i dlaczego nie warto używać ich po upływie terminu ważności.

Kiedy produkty tracą ważność po otwarciu?

"Większość produktów ma okres przydatności do spożycia wynoszący od dwóch do trzech lat" - wyjaśnia Fu. Istnieje wiele zmiennych, które wskazują, jak szybko produkt utraci ważność, w tym składniki i wszelkie środki konserwujące użyte w formule. Dodatkowo, termin przydatności do spożycia i data ważności to nie to samo -zegar zaczyna odliczać datę ważności produktu w momencie jego otwarcia. Szukaj oznaczenia PAO - czyli okresu po otwarciu - na etykiecie. Symbol ten wygląda jak otwarty słoik. Wskazuje on termin przydatności produktu po otwarciu, który wynosi zazwyczaj od sześciu miesięcy do jednego roku."

Toner

Otwarte tonery mają zwykle nieco krótszą trwałość niż niektóre inne produkty do pielęgnacji skóry i generalnie zaleca się ich wymianę po około roku od otwarcia. Jeśli Twój toner zawiera substancje złuszczające, takie jak kwasy AHA, np. kwas glikolowy lub cytrynowy, lub kwasy BHA, np. kwas salicylowy, ważne jest, aby pamiętać o tych ramach czasowych, ponieważ dłuższe stosowanie może powodować wysuszenie lub podrażnienie skóry. Według FDA kwasy, zwłaszcza AHA, mogą powodować ogromną wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, a produkty są uważane za bezpieczne dla konsumentów tylko wtedy, gdy ich pH wynosi 3,5 lub więcej. Z czasem pH produktów może ulec zmianie, co może prowadzić do uszkodzenia skóry.

Serum i krem nawilżający

Produkty te wystarczają na około rok od otwarcia, w zależności od formuły i użytych składników. Produkty zawierające olejki eteryczne, na przykład, mogą wypalić się szybciej niż inne, ponieważ olejki te ulegają degradacji z czasem, zwłaszcza gdy są przechowywane nieprawidłowo, zgodnie z badaniem z 2018 roku, co może sprawić, że będą mniej skuteczne. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje serum lub krem nawilżający straciły ważność, obserwuj, jak dobrze Twoja skóra reaguje na nie w porównaniu z tym, kiedy zaczęłaś je stosować - często przeterminowane kremy nawilżające nie będą już tak nawilżające. Ponadto, zmiany w konsystencji (np. rozdzielenie) lub zmiana zapachu produktu mogą wskazywać, że nadszedł czas na jego odnowienie.

Maseczki do twarzy

Kiedy maseczki do twarzy tracą ważność? Ogólnie rzecz biorąc, maseczki tracą ważność po około jednym do dwóch lat od otwarcia, w zależności od użytych składników aktywnych. Maseczki glinkowe mogą ewentualnie wyschnąć na krótszym końcu tego szacunku, w zależności od rodzaju maski, a maski, które zawierają niestabilne składniki, takie jak witaminy C i E, które ulegają degradacji w czasie i mogą powodować mniejszą skuteczność. Dobrą wiadomością jest jednak to, że maska wykonana z węgla aktywnego nie wygaśnie, jeśli nie ma kontaktu z powietrzem, więc tak długo, jak trzymać go w zamknięciu, będziesz dobry, dopóki nie będziesz gotowy do użycia. Aby utrzymać maski świeższe na dłużej, spróbuj użyć łyżki lub szpatułki do zanurzenia się w mieszaninie, co zapobiegnie przenoszeniu bakterii z rąk, i zachować maski arkusz w lodówce, co może dodać trochę więcej czasu do ich trwałości.

Środek czyszczący

Otwarte środki czyszczące mogą trwać do dwóch lat w niektórych przypadkach, choć wiele źródeł sugeruje rzucając go wokół jednego roku znaku. Niektóre środki czyszczące, takie jak Cetaphil Gentle Skin Cleanser, są tak opracowane, aby można je było przechowywać przez lata, o ile nie są wystawione na działanie ekstremalnych temperatur i nie mają daty ważności. Aby się upewnić, sprawdź PAO na opakowaniu, aby wiedzieć, kiedy należy go wyrzucić, jeśli zajdzie taka potrzeba, mówi Fu.

Krem przeciwsłoneczny

Niektórzy ludzie mogą jeszcze przez jakiś czas korzystać z ulubionych produktów do pielęgnacji skóry, nawet wbrew zaleceniom specjalistów, ale jest jeden produkt, który absolutnie powinien zostać wyrzucony, gdy tylko osiągnie datę przydatności. "Jeśli jest jakiś produkt, którego terminu przydatności do użycia należy pilnować, to jest to krem z filtrem przeciwsłonecznym. Nie próbuj oszczędzać i używaj kremu przeciwsłonecznego z zeszłego lata, który niedawno stracił ważność" - mówi Fu. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do innych produktów, filtry przeciwsłoneczne okazały się skuteczne w zapobieganiu rakowi skóry, który w niektórych przypadkach może być śmiertelny. "Naprawdę nie warto ryzykować raka skóry. Nie rób tego!" - dodaje. Każdy krem z filtrem przeciwsłonecznym ma swoją datę ważności, więc pamiętaj o niej, aby zachować zdrową skórę i siebie.

Dlaczego nie powinnaś używać przeterminowanych produktów

Wiemy więc, kiedy produkty tracą ważność, ale czy to naprawdę taki wielki problem, aby nadal ich używać po upływie tego czasu? Według ekspertów, niektóre skutki uboczne stosowania przeterminowanych produktów są bardziej szkodliwe niż inne, ale wszystkie one z czasem wywołają niepożądane efekty, nawet jeśli oznacza to tylko, że staną się nieskuteczne. "Okres przydatności do spożycia oznacza przedział czasu, w którym formuła będzie utrzymywać się pod względem stabilności formuły, zgodności i konserwantów", mówi Lu. "Po upływie przetestowanego okresu trwałości formuły mogą zacząć się psuć, a środki konserwujące nie są już tak skuteczne, co otwiera skórę na niepożądane zakażenie mikrobami. Skażenie mikrobami może prowadzić do podrażnień, wyprysków, a w bardzo złych przypadkach nawet do infekcji."

Chociaż nie możemy kontrolować skutków upływu czasu, istnieją pewne środki, które możemy podjąć, aby w pełni wykorzystać możliwości naszych produktów do pielęgnacji skóry. Szpatułki, zakraplacze i wszelkie inne elementy, dzięki którym nasze ręce nie będą dotykać produktów zanim dotrą one do skóry, w znacznym stopniu zapobiegną zakażeniu bakteryjnemu. Prawidłowe przechowywanie produktów pozwoli utrzymać je w jak najlepszej formie, ponieważ przechowywanie ich w miejscach oskrajnych temperaturach i z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych pomoże zachować stabilność składników, zwłaszcza w przypadku olejków. Na koniec, aby nie pomylić się co do daty ważności PAO, napisz datę otwarcia na spodzie opakowania permanentnym markerem.