Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Niebezpieczeństwa związane z idealizacją typu osobowości

W skali 16 typów, jestem typem INFJ. Jest to jeden z ośmiu typów introwertycznych, i nie jest to powszechny typ introwertyka. Mimo to poszukaj w Internecie "INFJ", a zobaczysz, że jest on promowany jako Święty Graal typów osobowości. Sposób, w jaki niektórzy komentatorzy opisują moją osobowość, można by pomyśleć, że wykracza ona poza samą ludzkość!

To nie jest tylko INFJ, albo. Wiele typów ma w sobie ten hiperboliczny urok. To właśnie ich względna rzadkość nadaje im atrakcyjności.

Teraz, nie zrozum mnie źle, czytanie opisów Twojego typu osobowości może być ogromnym wzmocnieniem ego! Szczególnie dla Introwertyków takich jak ja. Ale kiedy teoria osobowości staje się "internetową kulturą osobowości", a nie akademickim odkryciem; kiedy daje komuś bajkową narrację, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, to coś jest nie tak. Myślę, że jest to destrukcyjne odwrócenie uwagi od wielu użytecznych sposobów, w jakie typologia może nam służyć i pomóc nam stać się lepszymi ludźmi.

Używam tutaj mojego własnego typu jako głównego przykładu, ale można użyć prawie każdego typu.

Problem #1: Strzeż się błędnego typu

Kiedy po raz pierwszy poznałem swój typ, byłem odurzony uwagą i walidacją, jaką mi to oferowało. Ale szybko nauczyłem się, że nie tylko mój typ jest przesadzony, ale jest też mnóstwo ludzi z błędami, którzy dodają do tego szumu. Jestem skłonny założyć się, że większość wpisów na blogach i filmów na YouTube promujących "12 zaskakujących sekretów INFJ, które chcieliby, żebyś wiedział ..." itp. nie są produkowane przez INFJ w ogóle.

Kiedy tytuły artykułów (lub filmów) zawierają frazę taką jak "najrzadszy typ osobowości na świecie", to zazwyczaj jest to wskazówka, że typ ten jest przesadnie wyolbrzymiany. Ale prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z błędnym typem, to znaczy, gdy ludzie wpisują się jako INFJ, podczas gdy inne typy są bardziej dokładnymi opisami ich tendencji poznawczych.

Pomyłki mogą się zdarzyć z wielu powodów. Mogą być zamierzone, a mogą być przypadkowe. Błędy są niefortunną częścią autotestu. Kiedy ktoś zmaga się z depresją i/lub lękiem, na przykład, jest bardziej prawdopodobne, że pomyli się w typowaniu i powinien skonsultować się z profesjonalistą w dziedzinie typologii, aby lepiej poznać swój typ.

Poczucie bycia niezrozumianym jest wspólną cechą INFJ, ale jest to również wspólna cecha dla każdego kto doświadcza depresji. Możesz zobaczyć jak wyolbrzymianie tych cech, a następnie ich gloryfikowanie, może doprowadzić kogoś do myślenia, że jest INFJ, kiedy tak naprawdę dzieją się inne rzeczy.

Problem #2: Osobowość to nie to samo co zachowanie

Czy kiedykolwiek zauważyłeś jak wielkie tożsamości w internecie konkurują ze sobą by wyróżnić się jako wyjątkowe? Dwa przykłady naprawdę wyróżniały się dla mnie, potwierdzając ten problem. Jednym z nich była strona na Facebooku prowadzona przez kobietę wpisaną jako INFJ. Wiele z jej postów chwaliło się INFJ Door Slam, w którym groziła czytającej ją publiczności, aby nie "zadzierała ze mną, bo inaczej zostaniesz Door Slammed". Innym przykładem był filmik promujący siłę INFJ, w którym błysnęło zdjęcie Hitlera z ostrzeżeniem przed przekraczaniem INFJ.

Tego typu publiczne groźby i bicie się w piersi nie są wskaźnikami ludzi z preferencją INFJ. Publiczne manifestacje nie mają nic wspólnego z typologią, która przecież opisuje czyjeś wrodzone preferencje, a nie sposób, w jaki ktoś decyduje się działać zgodnie z tymi preferencjami. Sugerowanie, że jest inaczej jest nadużyciem, a czasem wręcz nadużyciem typologii. Osobowość to nie to samo, co zachowanie.

Nie zrozum mnie źle. Nie sugeruję, że INFJ są dobroduszne i nieprzekupne lub niezdolne do publicznych gróźb. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. INFJ są wadliwymi istotami ludzkimi, tak jak wszyscy inni. Ale sam typ osobowości nie pozwala przewidzieć zachowania. Door Slammer, o którym wspomniałem, wydaje się używać typu osobowości jako broni psychologicznej, a nie narzędzia do samopoznania. Tacy ludzie są mniej skłonni dbać o to, jaki jest ich rzeczywisty typ, niż o to, co jest najbardziej użytecznym narzędziem usprawiedliwiającym ich złe zachowanie. Nie można ich łatwo typować, ponieważ większość ocen osobowości nie jest zaprojektowana w taki sposób, aby uniemożliwić stronniczym uczestnikom forsowanie pożądanego przez nich wyniku.

To powoduje, że fani typologii, uderzeni podobieństwami we własnym zachowaniu, sami siebie błędnie typują. Niektórzy mogą to robić celowo, większość po prostu nie będzie świadoma swoich uprzedzeń.

Problem #3: Wszyscy potrzebujemy walidacji

Istnieją ludzie, którzy nadużywają typologii, ponieważ przyciąga ich popularność wyidealizowanych narracji.

Wejdź w idealizację INFJ. Narracja ta może przyciągać ludzi, którzy wolą walidować siebie poprzez stosowanie wojny psychologicznej przeciwko innym. Ludzie z takimi tendencjami chcą mieć mistycyzm i szacunek, który osobowość INFJ wydaje się przyciągać w kręgach typologicznych. Reputacja i zrozumienie tego typu jest korumpowane przez ludzi, którzy chcą być honorowani jako "wybrańcy INFJ". Wyolbrzymiają INFJ w narracje superbohaterów, aby promować własne roszczenia do bycia tym typem.

Niebezpieczeństwo idealizowania jakiegokolwiek typu osobowości polega na tym, że narracja staje się bronią w wojnie psychologicznej dla tych, którzy szukają takich rzeczy. Takie zachowania są dokooptowywaniem typu i korumpowaniem jego definicji. To nie tylko igranie z emocjami ludzi w niezdrowy sposób, ale także wprowadzanie w błąd opinii publicznej na temat typu osobowości w ogóle. Ostatecznie, nie będzie żadnego psychologicznego bezpieczeństwa w temacie, który ma pomóc ludziom lepiej zrozumieć siebie i innych.

Jak Gandhi, czy jak TY?

Dla narracji INFJ, jest wielka siła w zrównaniu siebie z Buddą, Jezusem, Gandhim i Martinem Lutherem Kingiem, Jr. Większość ludzi nie dostrzega, że te historyczne postacie miały więcej zalet niż tylko typ osobowości. Typologia opisuje jedynie szerokie pociągnięcia osobowości, ogólne i zniuansowane różnice w sposobie, w jaki ludzie wykorzystują swoje mózgi. W przypadku każdego typu masz 1 do 16 szans na to, że podzielisz go z daną postacią historyczną lub celebrytą - nie oznacza to jednak, że jesteś do nich podobny.

Typologia nie określa i nie może określić złożoności jednostki. To, kim jesteś, jest unikalne. Prowadzenie samochodu wyścigowego nie czyni z Ciebie Dale'a Earnhardta, tak samo jak używanie tego samego stosu funkcji poznawczych co Martin Luther King, Jr. nie czyni z Ciebie lidera zmian społecznych, który zmieni ludzkość i przekroczy czas. Twój typ nie czyni Cię wyjątkowym; pomaga Ci jedynie odkryć siebie w pewnym kontekście i znaczeniu.

Co sprawia, że jesteś wyjątkowy? Ty sam. Aby być wielkim, musisz uczyć się i ćwiczyć umiejętność, która Cię wyróżnia. Wielcy ludzie są wielcy, ponieważ zakasali rękawy i zapracowali na to, a nie dlatego, że zrobili test, który pokazał, jak wykorzystują swój mózg. Każdy może ciężko pracować, niezależnie od typu osobowości.

INFJ nie jest niczym wyjątkowym, jest po prostu rzadki. I być może nie bez powodu. Wszystkie 16 typów ma mniej więcej równoważne atrybuty zalet i wad. Żaden z nich nie jest ostatecznym wyznacznikiem tego, kim jesteś. Niech tak będzie i proszę, wyłącz światło reflektorów.