Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...
Czytaj WięcejOparzenie słoneczne. Jak zejść z plaży z tabliczką czekolady zamiast pomidora?
Oparzenie słoneczne. Jak zostawić na plaży batonik zamiast pomidora?
Pomysły na piękno / GroomingBlade mumie ostrożnie wypełzają ze swoich stref kwarantanny na plaże, parki i skwery. Przez wiosnę organizm nie miał czasu na przystosowanie się do gorącego słońca, częściowo z powodu pogody, a częściowo z powodu środków kwarantanny. Wszyscy mamy więc skomplikowany związek z żółtym kółkiem na niebie. Jakie są niebezpieczeństwa związane ze słońcem i jak się opalać, aby zostać mulatem i zachować zdrowie? Przekonajmy się.
Jak działa opalanie?
Światło słoneczne to fale elektromagnetyczne, które pokonują setki tysięcy kilometrów przez przestrzeń kosmiczną i atmosferę ziemską. Ostatecznie docierają do nas dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego - długie (UVA) i pośrednie (UVB). Litery te znajdują się zazwyczaj na dozownikach kremów i balsamów do opalania.Chmury zatrzymują tylko 20% promieniowania UV. Pozostałe 80 procent jest wchłaniane przez skórę.
Promienie UVA zazwyczaj nie powodują oparzeń słonecznych, ale działają na dłuższą metę. Promienie UVA gromadzą się głęboko w skórze i z czasem mogą powodować zwiotczenie i szybkie starzenie się skóry.
Promienie UVB niosą ze sobą dużą energię i natychmiast objawiają się zaczerwienieniem i oparzeniami.
Zajmujemy się promieniami UVB, ale to nie one powodują opaleniznę, tylko pigment w skórze. Kiedy w skórę uderza duża ilość promieni UVB, wokół komórek tworzy się bariera ochronna, która rozprasza szkodliwe dla organizmu promienie UVB. To narzędzie ochronne nazywane jest melaniną. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do spędzania zbyt dużej ilości czasu na słońcu, Twój organizm po prostu nie ma wystarczających zasobów ani czasu, aby chronić skórę. W związku z tym wystąpi swędzenie i zaczerwienienie.
Oparzenie słoneczne jest pierwszą oznaką uszkodzenia cząsteczek DNA, które w najmniejszym stopniu prowadzi do przyspieszonego starzenia się, a w największym do rozwoju czerniaka.
Leżenie na solarium dłużej niż 2-3 godziny nie sprawi, że staniesz się mulatką, a jedynie zwiększy ryzyko uszkodzenia skóry. Dlatego czas spędzany na słońcu powinien być spędzany mądrze - 2-3 godziny dziennie. Dzięki temu możesz dostarczyć sobie dużo witaminy D, produkować melaninę i uniknąć uszkodzeń skóry. Eksperci twierdzą, że produkcja melaniny kończy się po 2-3 godzinach spędzonych na słońcu. Jeśli więc będziesz się opalać przez cały dzień, nie przyniesie to lepszego efektu i po prostu zniszczysz sobie skórę. Ponadto badania wykazały, że nadmierna ekspozycja na słońce nie zwiększa poziomu witaminy D, lecz go obniża.
Jak działają produkty z filtrem przeciwsłonecznym/opalające?
Ochrona przeciwsłoneczna chroni nas przed promieniami UV - to oczywiste. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że promienie UV uderzają w naszą skórę przez cały czas. Nawet pracownicy biurowi, którzy siedzą przez całą dobę w swoich biurach i nigdy nie widzą światła dziennego, również otrzymują dawkę promieni UV. Dlatego warto stosować ochronę przed promieniowaniem UV przez cały rok.Postęp naukowy nie jest również zbyt korzystny dla ilości ekspozycji na słońce, jaką otrzymujemy. W ciągu ostatnich 30 lat słońce stało się o wiele bardziej "agresywne" z powodu efektu cieplarnianego i zniszczenia warstwy ozonowej w atmosferze.
Wróćmy do środków zaradczych.
Na opakowaniach balsamów i kremów znajdują się dwa rodzaje "niejasnych" liter - SPF i PA+.
SPF chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym o średniej długości fali (UVB) - co oznacza, że stosując je, zmniejszasz swoje szanse na poparzenie słoneczne. SPF są dostępne w różnych mocach - od 15 do 75. Ale w rzeczywistości najbardziej optymalną wartością jest 30-50. Wszystko poniżej 20 jest marketingiem, tak samo jak wszystko powyżej 50. Nie dajcie się zwieść tym liczbom.
Poziom SPF nie ma wpływu na to, jak szybko pojawi się opalenizna. Pomaga on jedynie dłużej przebywać na słońcu bez szkody dla skóry.
PA - zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA (fale długie). W zależności od kraju, ochrona taka może nosić nazwę RA lub PDD. W przeciwieństwie do ochrony SPF, PA nie są klasyfikowane za pomocą liczb, ale za pomocą plusów od RA+ do RA++++.
Istnieją również promienie UVC, ale nie docierają one do Ziemi, są zatrzymywane przez naszą atmosferę. Więc jeśli mówi "UVC-Ray Protection" na opakowaniu, to tylko więcej marketingu, aby dostać się do zakupu.
Więc jak się opalać, żeby wyjść z plaży jak tabliczka czekolady, a nie jak pomidor?
Jak dowiedzieliśmy się powyżej, opalenizna pochodzi z ekspozycji na promienie UV i nie musisz przebywać w bezpośrednim świetle słonecznym, aby otrzymać dużą dawkę promieni UVA i UVB.Jeśli masz białą skórę, blond lub rude włosy i blade oczy, słońce jest dla Ciebie bardziej wrogiem niż przyjacielem. Najlepiej jest unikać słońca w miarę możliwości w pierwszych dniach wakacji, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Na twojej skórze uzyskasz go w ciągu pół godziny.
Jeśli masz jasną skórę, blond włosy i zielone lub niebieskie oczy, powinieneś zwracać się do słońca po imieniu. Opalaj się przez pierwsze pół godziny przed 11.00 lub po 16.00. Przez resztę czasu staraj się pozostawać w cieniu.
Brunetki o ciemnych oczach i śniadą, całoroczną cerą mogą przebywać na słońcu nieco dłużej i nie martwić się, że po 5 minutach spędzonych poza cieniem ich skóra może ulec poparzeniu słonecznemu.
Jednak absolutnie każdy powinien być równie ostrożny w porze obiadowej, ponieważ oprócz problemów ze skórą, można dostać udaru słonecznego lub cieplnego.
Krótka lista czynności, które należy wykonać, aby bezpiecznie się opalić:
- nałóż krem z filtrem 20-30 minut przed wyjściem na słońce;
- wybierz krem z filtrem o SPF 20-50 i RA+++;
- stopniowo wydłużaj czas przebywania na słońcu, aby Twoja skóra nie doznała szoku;
- nigdy nie ulegaj poparzeniom słonecznym tuż po wyjściu z wody (basenu, morza itp
- Jak każdy wie, opalanie się, gdy skóra jest mokra to dobry pomysł, ale bardziej niebezpieczne jest nieopalenie się, zwłaszcza na morzu.
- Pamiętaj, że melanina przestaje być wydzielana po 2-3 godzinach przebywania na słońcu, więc nie ma sensu opalać się przez cały dzień .
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj:
- Czytaj także
- Komentarze