Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Rzeczy, których nie chciałabym wiedzieć o luce zaufania INTJ

Mniej więcej sześć lat temu zacząłem interesować się teorią osobowości. Byłem sceptyczny, ciekawy i entuzjastycznie nastawiony do znalezienia systemu, który pomógłby mi zrozumieć dziwniejsze aspekty ludzkiego zachowania. Miałem nadzieję, że będzie to kamień węgielny mojego sukcesu, gdy będę przygotowywał się do przejścia z jednej kariery do drugiej. I tak było, do pewnego momentu.

Testowałem swoją osobowość kilka razy i okazało się, że jest to INTJ -osobowość wiedzy i kompetencji. Czytałem z zapałem o cechach behawioralnych INTJ i większość z nich wydawała mi się niesamowicie prawdziwa. Z wyjątkiem jednej części. Część, która mówiła, że powinienem być pewny siebie aż do arogancji, w ogóle do mnie nie dotarła.

Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem małomówny. Spadam na ambiwalentną stronę Introwertyka i od czasu do czasu - bardzo od czasu - test osobowości wskaże mi ENTJ. Ale pewny siebie? Nie. Postaw mnie przed publicznością, a będę trzęsącym się wrakiem. Wypchnij mnie poza moją strefę komfortu, a moja spokojna, cyniczna, pełna cytatów persona zmieni się w przesadzoną karykaturę Rona Weasleya przed pająkami.

Czytając fora, stało się jasne, że nie jestem jedynym, który czuje, że pewność siebie mu umyka. Postanowiłem więc trochę poszperać. Oto sześć kluczowych lekcji, których się nauczyłem na temat luki w zaufaniu INTJ.

#1: Jeśli coś osiągasz, jesteś pewny siebie

INTJ czerpią pewność siebie z dwóch miejsc: bycia dobrym w czymś i osiągania rzeczy. Kiedy nie dzieje się ani jedno, ani drugie, wtedy twoja pewność siebie spada jak zraniony ptak. Są chwile, kiedy czułam się jak okropny rodzic za oddanie dzieci do przedszkola, okropny pracownik za to, że nie skupiałam się w pełni na pracy, okropna córka za to, że nie znajdowałam czasu, by odwiedzić rodziców, okropna żona za to, że nie poświęcałam mężowi uwagi, na którą zasługiwał, i okropna osoba, bo wciąż miałam na sobie dodatkowe 5 funtów, a był sierpień, a nie Nowy Rok. Wszyscy je mieliśmy - te dni lub tygodnie, kiedy nie osiągasz wiele więcej niż oddychanie.

Krótko mówiąc: INTJ potrzebują zwycięstw, aby czuć się jak zwycięzcy. Pewność siebie bierze się z regularnego wykonywania zadań - kiedy możesz wskazać na coś i powiedzieć: "Naprawdę to robię".

#2: Pewność siebie bierze się z ufania jelitom

INTJ są dobre w wielu rzeczach, ale dla mnie jeden, który wystaje jest stanowczość. Dużo myślę o rzeczach, ale kiedy coś jest w porządku i czas jest odpowiedni, działam. Nie potrzebuję więcej informacji. Nie muszę się ociągać. Wystarczy, że zaufam swojemu instynktowi, pójdę na całość i zobaczę, co się stanie. I czuję dużo więcej ufność gdy podążam mój anteny z porywem niż gdy przesadnie racjonalizuję i drugi zgadywać ja.

Dlaczego ufność twój intuicja tak wzmacnia zaufanie? Spekuluję, ale myślę, że to dlatego, że w racjonalno-analitycznym stylu rozumowania nigdy nie ma punktu końcowego. Zawsze jest więcej do poznania i więcej rzeczy, z których zdajesz sobie sprawę, że nie wiesz, kiedy polegasz na analizie przy podejmowaniu decyzji. A przez te luki w wiedzy wkrada się zwątpienie i niepewność.

Nauka zaufania do intuicji to coś, co przychodzi z dojrzałością - moje młodsze ja zdecydowanie zmagało się z odgórnym podejściem do podejmowania decyzji. Ale niezależnie od wieku, większość INTJ czuje się znacznie pewniej, gdy zachowuje równowagę między racjonalnością a instynktem. Intuicja jest dość kluczowa, jeśli nie chcemy zracjonalizować siebie w kryzysy egzystencjalne.

#3: Pewność siebie to nie jedna rzecz, to wiele rzeczy

Łatwo jest wrzucić różne rodzaje pewności siebie do jednego worka i sklasyfikować je jako jedną cechę osobowości, ale jest całkowicie możliwe, aby być pewnym siebie w jednym obszarze, a w innym nie. Jak większość INTJ, mam tendencję do bycia pewnym siebie w zakresie wiedzy. Wiem, w jakich tematach jestem ekspertem i rządzę na tych arenach. Społeczna pewność siebie jest bardziej problematyczna. Kto jeszcze czuje się gorszy, kiedy z trudem nawiązuje rozmowę z ludźmi, których nie zna?

To, że INTJ nie mają pojęcia o sytuacjach społecznych nie jest niczym nowym - ani nie jest to zawsze słuszne założenie. Ale warto o tym wspomnieć, ponieważ pomaga nam to rozpoznać wiele podkategorii pewności siebie (fizyczną, emocjonalną, społeczną, intelektualną i tak dalej) i przyłożyć pewną miarę do luki w pewności siebie. Jako INTJ mamy zwyczaj nadmiernego myślenia o naszych wadach. Jeśli istnieje obszar pewności siebie, nad którym musimy popracować, prawdopodobnie będziemy postrzegać go jako silny wskaźnik ogólnego niskiego poziomu pewności siebie, zamiast jako niewielką część znacznie większego obrazu.

#4: Porażka daje nam pewność siebie... ale musimy na nią zapracować

Chciałbym powiedzieć, że przyjmuję porażki i wykorzystuję je jako okazję do rozwoju. Ale to jest subtelniejsze niż to. Nienawidzę porażek. Nienawidzę jej, gardzę nią, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby jej uniknąć. I z tego powodu zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby stać się lepszym, bystrzejszym, silniejszym i bardziej skoncentrowanym następnym razem, gdy znajdę się w potencjalnie trudnej sytuacji. Nie chodzi tu tyle o akceptację porażki, co o uzupełnienie braków, tak aby już nigdy więcej nie ponieść porażki.

Jest to istotne z jednego powodu: wiedza napędza pewność siebie INTJ. Tylko wtedy, gdy INTJ nie ma wiedzy na jakiś temat, doświadczamy zwątpienia w siebie. Niepowodzenie wypycha nas ze stref komfortu i zmusza do zdobywania większej wiedzy. To ustawia scenę dla nas, aby poprawić siebie, więc następnym razem nie będzie nic dla nas, aby czuć się zdenerwowany o.

#5: Czasami liczy się to, co jest na zewnątrz

Możesz czuć się jak oszust, hack lub imposter, ale jeśli jesteś chłodny, spokojny i zebrane na zewnątrz, ludzie będą postrzegać cię jako pewny siebie. A jeśli jest jedna rzecz, w której INTJ są dobrzy, to jest to udawanie fasad i pozwalanie ludziom, aby widzieli tylko to, co chcemy, aby widzieli.

Niezależnie od tego, czy kupujesz całą mantrę "udawaj, aż ci się uda", czy nie, jest wiele osób, które nie przejrzą twojej pseudo pewności siebie. Zaufają Twojej nieustraszonej osobowości i poczują się zrelaksowani w Twoim towarzystwie. To niesamowite, jak to zmienia nastrój. Nagle nawiązałeś kontakt z kimś, kto traktuje Cię jak osobę, która jest w pełni gotowa. Jak na to odpowiesz? Z pewnością siebie w naturze.

Dla niektórych z was udawanie pewności siebie będzie oznaczało pogwałcenie waszych wartości; lepiej przyznać, że nie jest się pewnym siebie, niż poddać się czyimś głupim oczekiwaniom. To jest honorowe i całkowicie INTJ! Ale jeśli masz ochotę na odrobinę fałszu, opanowanie jest twoim przyjacielem zwiększającym pewność siebie. Pokochaj je i obejmij, nawet jeśli jest fałszywe.

#6: Pewność siebie jest niska, kiedy świadomość jest wysoka

Przez długi czas zakładałem, że nie jestem pewny siebie, a zatem byłem ospą na domu INTJ. Potem zdałem sobie sprawę - to nie jest tak, że brakuje mi pewności siebie, tylko że mam za dużo krytycznej świadomości. Jak wielu INTJ, jestem bardzo świadoma każdego błędu, który popełniam i stawiam sobie wysoką poprzeczkę dla własnego zachowania. Mógłbym spędzić cały miesiąc bijąc się o błąd, który nawet nie zarejestrowałby się, gdyby popełnił go ktoś inny. A dzięki mojej nadaktywnej wyobraźni INTJ, zakładam, że inni oceniają mnie tak samo surowo, jak ja oceniam siebie.

Wady, które widzę, nie są wyimaginowane, ale moje postrzeganie ich często jest wyolbrzymione - czasami do absurdu. Nie podoba mi się, że tak robię i wydaje mi się to niebezpieczne; jeśli popadnę w skrajność, istnieje ryzyko, że wysoka samoświadomość może przerodzić się w paraliżującą nienawiść do samego siebie i zwątpienie. Nie znalazłem jeszcze odpowiedzi na ten problem. Podejrzewam, że jest to krzyż, który INTJ muszą dźwigać.