Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

10 kultowych płaszczy i peleryn z filmowego świata

10 kultowych płaszczy i peleryn ze świata filmu

Pomysły na piękno Pomysł na obraz Niektóre postacie filmowe zapadają w pamięć nie tylko ze względu na swój charakter czy zachowanie, ale także z powodu uderzających obrazów. Często dzieje się to celowo, aby ujawnić ich charakter, indywidualne cechy i ważne szczegóły. A przy okazji skłaniają nas, widzów, do spontanicznych zakupów. A czasem te stylowe postaci tworzą całe trendy i mody, wynosząc je do rangi ikon stylu. W tej kolekcji znajdziesz 10 najbardziej pamiętnych płaszczy i peleryn z filmowego świata. Które z nich chciałabyś przymierzyć?


1. Jasny i efektowny ("Butterfield, 8", 1960)

Tytuł oryginału: Butterfield 8
Gatunek: Dramat.

W filmie występują dwa znaczące elementy ubioru. Pierwszy z nich to wcale nie płaszcz, ale szykowny płaszcz z norek. Bohaterka filmu Elizabeth Taylor, frywolna modelka Gloria Vandrouse (która w rzeczywistości jest call girl) ma romans z żonatym bogaczem Westonem Liggettem. Pewnego dnia, po kłótni z kochankiem, postanawia się na nim zemścić i kradnie najdroższy strój jego żony. To właśnie ta fabuła rozwija się w drugiej połowie opowieści. A na początku obrazu Gloria pojawia się na ekranie w kremowym kaszmirowym płaszczu z obszyciem z naturalnego futra. W ten sposób twórcy filmu pięknie podkreślili nadmierny przepych Glorii.


2. Bright Midi ("Śniadanie u Tiffany'ego", 1961)

Tytuł oryginału: Breakfast at Tiffany's
Gatunek: dramat, melodramat, komedia

"Śniadanie u Tiffany'ego" ze wspaniałą Audrey Hepburn, oprócz wzruszającego scenariusza opartego na książce o tym samym tytule, uderzyło widzów wyrafinowanym stylem. Sukienka z dekoltem w łódkę, buty na szpilce i sznur perłowych koralików stały się obowiązkowym elementem garderoby wielu fashionistek. Ale w filmie jest też element, który nie zyskał aż takiej popularności. Mowa o pomarańczowym płaszczu, który projektant mody Hubert de Givenchy stworzył specjalnie dla swojej ówczesnej muzy. To właśnie w tej szacie Holly Golightly, grana przez Hepburn, przemierza ulice Nowego Jorku wraz ze swoim sąsiadem i kochankiem Fredem. Idealny kandydat na miejsce w naszej szafie wraz z innymi żywymi, zimowymi strojami.


3. Strictly ("Daytime Beauty", 1967)

Tytuł oryginalny: Belle de jour
Gatunek: dramat

Biorąc pod uwagę, że film porusza tematykę fantazji seksualnych i sadomasochizmu, można się zastanawiać, jak to się stało, że znalazł się na tej liście. W rzeczywistości film w mistrzowski sposób prezentuje nam prymitywne, zapinane na guziki płaszcze zaprojektowane przez Yves Saint Laurenta. Catherine Deneuve (wieloletnia muza projektanta) gra Séverine Serizy, młodą gospodynię domową, która raz w tygodniu znajduje czas, by przeistoczyć się w wysokiej klasy prostytutkę i spełnić swoje erotyczne marzenia. Konserwatywne i dziewczęce sylwetki jej odzieży wierzchniej ostro kontrastują z jej własnymi sekretnymi pragnieniami. Stanowią one doskonałe przebranie dla najskrytszych pragnień bohaterki.


4. Lampart ("Śmieszna dziewczyna", 1968)

Tytuł oryginalny: Funny Girl
Gatunek: musical, dramat, melodramat, komedia, biografia

Rolą tą zadebiutowała w filmie bardzo młoda Barbra Streisand. Gra Fanny Brice, piosenkarkę o donośnym głosie, która stara się odnieść sukces na scenie. W trakcie trwania musicalu Fanny przejdzie długą drogę od kochającej zabawę dziewczyny z Brooklynu do sławnej divy. Jej garderoba zmienia się wraz z jej karierą. Prostą, niemal dziecięcą marynarską sukienkę zastępuje szykowny płaszcz w lamparcie cętki. W ten sposób poprzez ubrania ukazana jest reinkarnacja bohaterki i drapieżność show-biznesu. I mamy teraz przykład pięknego i wyrafinowanego wyglądu.


5. Skórzana peleryna (The Matrix, 1999)

Tytuł oryginalny: The Matrix
Gatunek: sci-fi, akcja

Akcja Matrixa rozgrywa się w przyszłości, gdy ludzkość prowadzi wyniszczającą wojnę z maszynami. Jest wiele rewolucyjnych efektów specjalnych, które przetrwały próbę czasu. To samo można powiedzieć o kostiumach. Zmysłowe lateksowe body, dopasowane sylwetki i mnóstwo doskonałych skórzanych płaszczy. Takie ubrania są charakterystyczne dla końca lat 90-tych, ale nadal są popularne. Szczególną uwagę widzów przykuła peleryna noszona przez graną przez Carrie-Anne Moss postać Trinity. Twarda, pełna pretensji postawa bohaterki wobec niesprawiedliwości i przemocy, odzwierciedlona w jej ubiorze, do dziś inspiruje projektantów. Inne modne trendy w odzieży wierzchniej można znaleźć w tym wyborze.


6. Zabawne Retro (Prawie Sławni, 2000)

Tytuł oryginalny: Almost Famous
Gatunek: dramat, komedia, przygoda, muzyka

Almost Famous, choć powstał we wczesnych latach nowożytnych, powiedział nam więcej o modzie lat 70. niż jakikolwiek film wydany w tej właśnie dekadzie. Film w reżyserii Camerona Crowe'a jest w zasadzie przerysowaną opowieścią o jego doświadczeniach jako aspirującego reportera magazynu Rolling Stone. Jak również jego podróże w trasy koncertowe z zespołami rockowymi i ich otoczeniem. To list miłosny do muzyki, swobodnej atmosfery i ubrań z epoki. Ówczesny styl najlepiej oddaje krótki, wełniany, zamszowy płaszczyk, który bohaterka Kate Hudson nosi przez cały czas trwania filmu.


7. Szkarłatny i dopasowany ("Nastrój miłosny", 2000)

Tytuł oryginału: Faa yeung nin wa
Gatunek: dramat, melodramat

Film hongkońskiego reżysera Wong Kar-wai to wizualne arcydzieło opowiadające o nieodwzajemnionej miłości dwojga ludzi żyjących w Hongkongu na początku lat 60. Su Li-Zhen (grana przez Maggie Cheung) jest cichą, powściągliwą sekretarką, która odkrywa, że jej mąż ma romans z żoną Chow, ich sąsiada. Kiedy zarówno Su jak i Chou zdają sobie sprawę z romansu, próbują wspólnie poradzić sobie z żalem. W końcu, dwa złamane serca zaczynają mieć uczucia do siebie, a Chou prosi kobietę, aby przejść do Singapuru z nim. Su waha się na początku. Kiedy jednak oprzytomnieje, pędzi przez miasto w obcisłym czerwonym płaszczu, by spotkać się z przeznaczeniem. Taki kostium doskonale podkreśla jej szaleństwo i pasję.


8. Futro ("The Tenenbaums", 2001)

Tytuł oryginalny: The Royal Tenenbaums
Gatunek: dramat, komedia

Wszystkie kreacje Wesa Andersona są dziwaczne, dowcipne i stylowe. Niektórzy są bardziej ekscentryczni, inni bardziej intelektualni, ale Rodzina Tenenbaumów z łatwością zdobywa tytuł najbardziej stylowej. Wśród wszystkich niezwykłych postaci w tym filmie wyróżnia się Margot (Gwyneth Paltrow), jedyna córka pary szalonych geniuszy. W jej modzie i osobowości w dziwny sposób przeplata się wyrafinowana kobiecość, dziewczęca naiwność, śmiałość i chęć oderwania się od rzeczywistości. Odzwierciedleniem tego jest płaszcz z norek Fendi, który przyćmiewa resztę rodziny, gdy bohaterka go nosi.


9. Królewna Śnieżka (Diabeł ubiera się u Prady, 2006)

Tytuł oryginalny: The Devil Wears Prada
Gatunek: dramat, komedia

Oczywiście, jest to hit kasowy, który miłośnicy mody z pewnością rozpoznają. W komedii romantycznej Anne Hathaway gra Andreę, świeżo upieczoną absolwentkę college'u, która rozpoczyna karierę w ekskluzywnym magazynie o modzie. Jej pierwszy dzień w pracy nie przebiega gładko; szefowa Miranda Priestly (przekonująco zagrana przez Meryl Streep) uczy ją miliona małych modowych sztuczek i trików. Andrea uczy się lekcji i wyświetla parada projektant wygląd z igłą przez cały czas ekranowy. Być może najbardziej przykuwającym uwagę jest biały wełniany płaszcz z paskiem, którego pożąda wielu widzów.


10. Śmiały (Sex i miasto, 2008)

Tytuł oryginalny: Sex and the City
Gatunek: dramat, melodramat, komedia

Carrie Bradshaw, grana przez Sarah Jessicę Parker, nie pozwoliłaby sobie na chodzenie w taniej puchowej kurtce nawet w najzimniejsze noce. Uwielbiana bohaterka serialu Sex and the City ma nienaganny styl, który łączy w sobie esencję Nowego Jorku: glamour, vintage, jasne odcienie i modne sylwetki. A kiedy serial płynnie przeszedł na duży ekran, Bradshaw chwyciła kilka asów w rękawie. Na przykład ten odważny i na pewno ciepły płaszcz z futerkiem.



Moda i filmy są ze sobą nierozerwalnie związane, a wielu projektantów i kostiumologów od dawna wykorzystuje ten związek. Projektanci mody zyskują dodatkowy rozgłos, bohaterowie filmów i seriali otrzymują bajeczne kostiumy. No, a my możemy podziwiać markowe rzeczy, jeśli nie w naszej szafie, to przynajmniej na ekranie.
Omów artykuł
  • Top 10 filmów
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze