Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Czy warto codziennie jeść ciepłe posiłki?

Czy warto codziennie jeść ciepłe posiłki?

Pomysły na urodę /. Dieta i żywienie Debata o tym, która żywność jest zdrowsza, nasila się z dnia na dzień. Ciągle słyszymy od wyznawców tego czy innego "kultu żywności", że to ich podejście do zrozumienia procesów trawiennych, korzyści lub szkodliwości różnych pokarmów jest jedyne prawdziwe, nie powinno podlegać żadnej krytyce i wątpliwościom.



Prawdą jest, że istnieje wiele naukowych dowodów medycznych i praktycznych, które wskazują na zalety i wady spożywania określonego składu pożywienia. Ale osobnym tematem dyskusji, która trwa do dziś, jest konieczność codziennego spożywania ciepłych posiłków. Przeczytaliśmy bardzo wiele artykułów na ten temat, na podstawie których postaramy się zorientować w temacie.

"Raz dziennie zupa powinna trafić do żołądka"

Większości z nas od dzieciństwa wmawia się, że codzienne spożywanie gorących potraw jest bardzo dobre dla zdrowia, zwłaszcza dla układu pokarmowego. To ten sam zwrot, który słyszeli nasi rodzice i dziadkowie. Uważa się, że ma ona swoje korzenie w banalnej biedzie, która ogarnęła wielu na początku XX wieku. Przecież składniki do tej samej zupy, która w ponad połowie składa się z wody, można było zebrać z własnego ogródka i nie wymagały one dodatkowego marnotrawstwa. Wszystkie te okoliczności doprowadziły do tego, że codzienne spożywanie płynnych gorących potraw, które początkowo było koniecznością, później stało się swego rodzaju tradycją i nabrało pożytecznych właściwości.


Z

kursu biologii

Za optymalną pod względem trawienia uważa się temperaturę pokarmu, która w przybliżeniu odpowiada normalnej temperaturze ciała i odpowiednio enzymom żołądkowym, czyli 36-37 stopni. W tym przypadku organizm nie musi tracić dodatkowej energii na podgrzewanie lub chłodzenie pokarmu, a cały układ pokarmowy natychmiast rozpoczyna proces trawienia i przyswajania białek, tłuszczów i węglowodanów. Ciepły pokarm jest trawiony przez 2-3 godziny. W tym czasie białka są całkowicie rozkładane, a składniki odżywcze w pełni wchłaniane.

Zimne jedzenie może nie być w pełni strawione w żołądku i jako takie gromadzić się w jelitach. Ten ostatni nie jest w stanie przyswoić białka i tam, gdzie powinien przebiegać proces rozkładu węglowodanów, będzie się gromadzić bakteria, która może powodować różne choroby.


Naukowcy

badający zależność między intensywnością procesu trawienia a temperaturą pokarmu doszli do jednoznacznego wniosku, że im jest on zimniejszy, tym trudniej żołądkowi go rozłożyć i wchłonąć składniki odżywcze. Składniki odżywcze zawarte w gorących potrawach są wchłaniane znacznie szybciej, ponieważ wyższa temperatura powoduje częściowy rozpad wiązań chemicznych cząsteczek już na etapie ogrzewania, co przyspiesza metabolizm. Jednak wysoka temperatura może również prowadzić do zmniejszenia ilości składników odżywczych w żywności, zwłaszcza witamin C i z grupy B.


Tylko zimne jedzenie

Jak wspomniano wyżej, szybkość reakcji trawiennych zależy od temperatury pokarmu. Jeśli temperatura jest zbyt niska, reakcje trawienne są spowolnione i niestrawiony pokarm opuszcza żołądek. Może to powodować ciężkość jelit i inne dolegliwości, a przy systematycznym spożywaniu może prowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym. Silnie zimne lub nieprzetworzone pokarmy zawierające duże ilości błonnika są bezwzględnie przeciwwskazane przy zapaleniu i wrzodach żołądka.


Bardzo gorące jedzenie

Gdy jesz gorące jedzenie powyżej 60 stopni, enzymy biorące udział w procesie trawienia mogą ulec zniszczeniu, a białka denaturacji. Bardzo gorące potrawy mogą spowodować oparzenia ust, śluzówki na wargach, obrzęk przełyku i inne nieprzyjemne konsekwencje. Istnieją również dowody naukowe na to, że ciągłe spożywanie pokarmów w temperaturze powyżej 70 stopni może prowadzić do raka przełyku.


Złoty środek

Teraz, gdy zrozumieliśmy specyfikę procesu trawienia, możemy wyciągnąć następujące wnioski
  1. : jedzenie nie powinno być ani gorące, ani zimne, lecz ciepłe;
  2. proces trawienia jest indywidualny dla każdego człowieka i zależy od wielu czynników: cech fizjologicznych organizmu, chorób nabytych lub wrodzonych (fermentopatii);
  3. jedzenie o tym samym składzie może być różnie odbierane przez różne osoby
  4. ; nie ma ścisłych zaleceń, ile razy dziennie należy spożywać gorące potrawy;
  5. stała obecność w diecie mocnego i niezdrowego

jedzenia świadczy o tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest jedzenie gorących potraw.



  1. Na


  1. podstawie


powyższego widać, że czynnikiem decydującym o poprawie procesu trawienia i minimalizacji ryzyka chorób jest temperatura pokarmu, a nie jego konsystencja.


Na czym kończymy?

Zdrowa dieta to przede wszystkim spożywanie świeżych, odpowiednio przygotowanych potraw, które są bogate w witaminy, minerały i mikroelementy. A przestrzeganie prostych zaleceń dotyczących temperatury potraw może znacznie zwiększyć pozytywny efekt spożywania niektórych dań. Obecność gorących potraw w codziennej diecie nie jest gwarancją ich korzystnego wpływu na przewód pokarmowy. Nie ma znaczenia, czy jest to pierwsze, czy drugie danie - jeśli warunki gotowania nie zostaną spełnione, jeśli znajdą się w nim składniki szkodliwe dla zdrowia (np. smażenie), to z pewnością doprowadzi to do złych konsekwencji dla organizmu i odbije się na zdrowiu.



Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu i wsłuchaniu się w swój organizm, będziesz w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie i samemu zdecydować, czy powinno się codziennie jeść gorące potrawy. W końcu tylko w zależności od tego, jak się czujesz, czy zastosujesz się do tego zalecenia, czy nie, będzie zależało od Twojej decyzji. Będzie ona najbardziej poprawna.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze