Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

To może być największy mit dotyczący pielęgnacji skóry wszech czasów

Wiesz, jak to jest: Osoba przeprowadzająca wywiad (np. ja) pyta gwiazdę, w jaki sposób jej skóra wygląda tak gładko i promiennie przez cały czas, i istnieje duża szansa, że w odpowiedzi usłyszysz, że gwiazda pije "dużo wody". Jest to tak powszechna odpowiedź, że oczywiście większość z nas przyjęła ją jako prawdę - w tym redaktorzy kosmetyczni. A pomysł, że picie dużej ilości wody nawilża skórę po prostu ma sens, prawda?

Jeśli chcesz się pośmiać, wyobraź sobie moją minę, kiedy dwóch ekspertów powiedziało mi, że tak nie jest. Spędziłam przyjemny lunch z guru pielęgnacji skóry, Marie Veronique i Kristiną Holey, które ostatnio współpracowały przy tworzeniu doskonałego trio serum. Opowiadając z entuzjazmem o swoim własnym sposobie pielęgnacji, nieświadomie, acz spektakularnie, włożyłam nogę w usta, kiedy pochwaliłam się, że codziennie piję dużo wody i że jestem pewna, iż to właśnie ona przyczynia się do mojego naturalnego blasku. "Właściwie", wtrącił się uprzejmie Holey. "To bardzo powszechny mit. Picie dużej ilości wody nie nawilża bezpośrednio Twojej skóry."

Jestem całkiem pewna, że zakrztusiłam się wodą, którą piłam, gdy to powiedziała, jakby moje ciało trzewnie odrzucało płyn, który, jak się okazuje, nie był upiększającym eliksirem, za jaki go uważałam. Rozmowa zeszła na inne tematy, ale nawet po wyjściu czułam się pozytywnie oszukana - a nawet oburzona. Naturalnie, musiałam zbadać tę sprawę dokładniej.

Czy picie wody rzeczywiście nawilża skórę?

Krótka odpowiedź brzmi: nie, z wyjątkiem skrajnych przypadków odwodnienia. Zasadniczo, nie ma żadnych badań potwierdzających tezę, że picie dużej ilości wody sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona niż w przypadku picia średniej ilości wody dziennie, do czego zmierzał Holey. W najlepszym razie, jedno z badań przeprowadzonych w Izraelu dało sprzeczne wyniki: Naukowcy poprosili jedną grupę uczestników, by piła więcej niż zalecane osiem szklanek wody dziennie, a drugą grupę, by piła mniej, i w ciągu czterech tygodni nie byli w stanie określić żadnej wyraźnej różnicy w gładkości skóry lub starzeniu się obu grup.

A więc nie: picie większej ilości wody niż zalecana nie poprawi stanu Twojej cery.1

Z drugiej strony, picie znacznie mniejszej ilości wody niż zalecana może mieć negatywny wpływ na Twoją skórę (między innymi) - badania wykazały, że skóra może stracić część swojej elastyczności lub nabrać efektu "namiotu".2 Aby było jasne, wpływ ten jest prawdopodobny tylko w poważnych przypadkach odwodnienia (co, miejmy nadzieję, oznacza, że nigdy nie doświadczysz go na własnej skórze). Oznacza to również, że poza tymi ekstremalnymi okolicznościami, nie można winić spożycia wody (lub jego braku) za suchość skóry.

Żeby było jasne, nadal powinnaś upewniać się, że pijesz wystarczająco dużo wody.

Jest ona nadal kluczowa dla przetrwania i optymalnego funkcjonowania Twojego organizmu, co, jeśli mówimy powierzchownie, ma pośredni wpływ na Twoją skórę. "Picie odpowiedniej ilości wody wpływa na przepływ krwi i ostatecznie na ilość wody, tlenu i składników odżywczych, które docierają do naszej skóry, ponieważ są one przenoszone przez krew" - wyjaśnia Amanda Doyle, MD, FAAD, dermatolog z Nowego Jorku. "To również pomaga wypłukać toksyny z organizmu".

To powiedziawszy, jeśli suchość skóry jest twoim głównym zarzutem, istnieją bardziej skuteczne sposoby, aby temu zaradzić niż chugging H2O. "Używanie odpowiedniego kremu nawilżającego dla Twojego typu skóry [jest najskuteczniejszym sposobem na nawilżenie skóry]", mówi Doyle. "Upewnij się również, że myjesz się delikatnym środkiem myjącym i chłodną wodą, ponieważ gorąca woda może wysuszyć skórę".

Sprawdź jak działa maść z witaminą na paznokcie i czy warto ją stosować.