Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Czego uwielbiam uczyć się od sędziów: Perspektywa osoby postrzegającej

Dobrze zaokrąglona osoba uczy się od każdego typu osobowości. Zamierzam skupić się na Perceiverach i Judgerach z dwóch powodów. Po pierwsze, mocne uchwycenie kilku cech Sędziów jest bardzo praktyczne, a Perceiverzy mogliby skorzystać z przyswojenia sobie niektórych z ich asertywnych, pragmatycznych metod zachowania. Po drugie, większość ludzi nie rozumie w pełni różnicy pomiędzy Postrzeganiem a Osądzaniem. Będzie to książka jednocześnie normatywna i psychoedukacyjna - ekscytujący układ dwa w jednym dla doradców takich jak ja.

Zanim przejdziemy dalej, muszę naprostować miejski mit. Kategoria "osądzający" nie oznacza "osądzający". Definicja "Osądzającego" na kartce flashcard mogłaby brzmieć następująco: "mocno trzyma się decyzji, zorientowany na szczegóły i pragnie struktury". Z kolei "Perception" nie oznacza właściwie spostrzegawczości. Jego bliższa definicja brzmi: "otwarty i spontaniczny".

Nie mogę powiedzieć, czy dla Sędziów uczenie się od Perceiverów jest tak proste. Do tej pory byłam tylko Perceiverem, spoglądającym ponad linią demarkacyjną na stronę pragmatycznych, asertywnych Judgersów - tam, gdzie przesiaduje tak wielu studentów prawa i dyrektorów, planujących swoje weekendy do środy i piszących agendy na wakacje. To rozległa kraina harmonogramów i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji - obce terytorium dla spontanicznego, niezdecydowanego człowieka, takiego jak ja. Jednak jestem wielkim fanem Judgerów. Dzięki ich przykładowi stałem się bardziej wszechstronnym, spontanicznym i niezdecydowanym człowiekiem. Więc jestem tutaj, aby podzielić się moimi spostrzeżeniami z resztą z was.

1. Zapisz swoje plany

W swojej kapryśnej spontaniczności, Perceiverzy mogą być trochę zapominalscy. Łatwo robią plany z innymi i zapominają o nich później, pozostawiając swoich bliskich z poczuciem, że są nieważni i lekceważeni. Być może zaznaczasz w swoim kalendarzu tylko mocno ustalone plany. A teraz coś dla odmiany - zastanów się, czy nie zaznaczyć w kalendarzu także tych planów, które są w trakcie realizacji. Jeśli powiesz przyjacielowi, że zadzwonisz do niego później, umieść przypomnienie w swoim telefonie.

Osoby spostrzegawcze często impulsywnie mówią "tak" na każde zaproszenie, nawet jeśli wcześniej zgodziły się na coś z wolnej ręki. Pamiętanie o poprzednich zobowiązaniach nie jest naszą mocną stroną. Jeśli masz nawyk podwójnej rezerwacji, ćwicz częste sprawdzanie swojego harmonogramu. To może czuć się dziwne i dławiące na początku, ale to się opłaci.

2. Wybierz restaurację

Percepcjoniści lubią mieć otwarty umysł, czekając na najlepszą możliwą opcję. Czasami ich otwarty na wszystkie możliwości sposób myślenia może pójść trochę nie tak. Czy kiedykolwiek widziałeś dwóch Perceiverów próbujących wybrać restaurację na kolację? Będziemy przechodzić przez każdą restaurację w Zagat z naszego miasta i następnego, mając nadzieję, że jedna osoba nazwie swoją preferencję.

Jeśli jesteś Perceiver, możesz współbrzmieć z trudnością w wyborze jednej opcji w życiu. Aby czuć się dobrze w związku z dużą decyzją, chcesz mieć listę "za i przeciw", zewnętrzne opinie i niewielki znak z Nieba. Twoja otwartość umysłu sprawia, że świetnie nadajesz się do podążania z prądem i zdecydowanie sprzyja kreatywności. Dla równowagi, pożycz asertywność i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji od Sędziów. Zaproponuj swoją opinię, kiedy jest to właściwe. Przedstawiaj sugestie. Śmiem twierdzić, że od czasu do czasu podejmuj decyzje wykonawcze. Twoja otwartość umysłu prawdopodobnie nie pozwoli Ci zamienić się w osobę władczą i dominującą. Więc nie bój się wybrać restauracji.

3. Zorganizuj swoją przestrzeń życiową

Chociaż nie dotyczy to wszystkich typów Sędziów, wielu Sędziów jest zorganizowanych i uporządkowanych, szczególnie Introwertycy. Organizacja w ich środowisku odzwierciedla organizację ich sposobu myślenia. Wszystko ma swoje właściwe miejsce. Percepcjoniści mają tendencję do bycia nieco bardziej pobłażliwymi z ich organizacją, co jest całkowicie nieszkodliwą preferencją. Jednak ogromnym krokiem w rozwoju osobistym jest próbowanie nowych wzorców zachowań.

Marie Kondo w swojej słynnej i super eleganckiej książce Life-Changing Magic of Tidying Up (Magia porządkowania) opisuje, jak uporządkowana przestrzeń życiowa może sprzyjać spokojnemu, zorganizowanemu umysłowi. Percepcjoniści to ludzie o otwartych umysłach, co oznacza wiele luźnych pomysłów. Po pewnym czasie, twój umysł może czuć się zagracony. Jeśli jesteś skłonny zacząć organizować swoje życie bardziej, spróbuj zorganizować swoją przestrzeń życiową. Oddaj ubrania, których nie nosisz, organizacji charytatywnej, którą wspierasz. Uporządkuj swoją półkę z książkami (i odkryj na nowo wszystkie książki, które chcesz przeczytać). Praktykowanie organizacji w jednej dziedzinie życia może poprawić Twoją organizację w innych dziedzinach, takich jak planowanie, dotrzymywanie terminów i koordynowanie obowiązków.

4. Spróbuj nowych perspektyw

Harmonogramy i struktury mogą być dość duszące dla Perceivera. Osobiście myślę, że sprowadza się to do poczucia utraconej kontroli. Czujemy się ograniczeni, kiedy musimy podejmować szybkie decyzje i zobowiązać się do ich realizacji, a otwarty plan daje nam poczucie wolności. Jak na ironię, myślę, że Sędziowie lubią mocno osadzone plany, ponieważ daje im to poczucie kontroli lub samokierowania. Brak struktury sprawia, że czują się pozbawieni kontroli.

Jeśli moja mała hipoteza jest prawdziwa, poczucie wolności sprowadza się do perspektywy. Jeśli musisz przyjąć strukturę jako Osoba Postrzegająca, być może będziesz musiał dostosować perspektywę - jest to czynność, w której Osoby Postrzegające są doskonałe.

Percepcjoniści są doskonali w patrzeniu z cudzego punktu widzenia. Wykorzystaj swoje mocne strony i ćwicz patrzenie z perspektywy Osądzającego. Wytrenuj swój umysł, aby szukał korzyści płynących ze szczegółowej organizacji i stanowczego podejmowania decyzji. Czy twój niepokój zmniejsza się, kiedy planujesz swój tydzień i zapisujesz szczegółową listę rzeczy do zrobienia? Jeśli tak, pisz o tym w dzienniku. Czy twoje przyjaźnie zyskują na tym, że przejmujesz inicjatywę w nieco większym stopniu? Jeśli tak, zwróć uwagę na swoje poczucie pozytywnej samoakceptacji. Ćwicz nową perspektywę, a może się okazać, że uporządkowany styl życia jest uwalniający.

Krótko mówiąc, dobrą praktyką jest uczenie się na pozytywnych cechach innych typów osobowości. Zwłaszcza weź pod uwagę cechy osobowości przeciwne do Twojego typu osobowości. Wyjdź poza pobieżne spojrzenie na ich mocne i słabe strony. Próbowanie nowych zachowań pomaga nam osiągnąć równowagę. Zapisz, co zaobserwowałeś u Sędziów - każdego przeciwnego typu osobowości - i zastosuj to w praktyce. Jak zachowują się w sytuacjach społecznych? Czy są gadatliwi, czy może lepiej słuchają? Czy zachowują otwarty umysł, czy szybko podejmują decyzje? Nawet jeśli nie przyjmiesz nowych metod zachowania, być może docenisz je bardziej lub przynajmniej spojrzysz na nie inaczej.

Więc moi drodzy czytelnicy Perceiving, przeglądaj styl życia Judging w wolnym czasie i daj mu szansę. Zróbcie harmonogram. Stwórzcie oś czasu. Wyrażajcie swoje opinie. Dążcie do pełni i nowych doświadczeń. Stańcie na biurku Robina Williamsa ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów, "aby przypomnieć sobie, że musimy ciągle patrzeć na rzeczy w inny sposób".