Najnowsze artykuły

Schudnij: 8 przepisów na niskokaloryczne...

Schudnij pysznie: 8 przepisów na niskokaloryczne desery Pomysły na urodę / Dieta i odżywianie Przygotowujesz się do lata? My też!...

Czytaj Więcej
Z jakimi butami nosić jeansowe...
2 października 2023
Salon piękności w domu: 25...
1 października 2023
22 modne modele sukienek...
22 września 2023

Dlaczego introwertycy wiedzą tak dużo, ale osiągają tak mało?

Uwielbiam się uczyć. W rzeczywistości, kiedy na początku tego roku wzięłam udział w badaniu StrengthsFinder, na liście moich najmocniejszych stron znalazł się Learner. Mogę spędzać godziny, a nawet dni, czytając książki o psychologii i rozwoju osobistym oraz zgłębiając inspirujące pomysły. Pożądam samotności, ponieważ oznacza ona więcej czasu na karmienie mojego umysłu nowymi informacjami.

Typ IN, taki jak ja, INFJ, często łapie się na tym, że uczy się tajników funkcjonowania typu osobowości. Ale mamy tendencję do zmagania się z praktycznymi zastosowaniami niezbędnymi przy używaniu tego narzędzia do rozwoju. Ten artykuł wyjaśnia sześć głównych powodów, dla których typy osobowości IN mają trudności z przekształceniem swojej wiedzy we wzrost. Zawiera on również sugestie, jak wykorzystać cechy, które nas powstrzymują i użyć ich do stworzenia możliwych do podjęcia działań, które prowadzą do rozwoju osobistego.

1. Z trudem podejmujemy działania

Większość typów osobowości IN jest nastawiona na rozwój i ma zamiłowanie do nauki. Ale jesteśmy notorycznie źli w podejmowaniu działań. Nasza niechęć do działania jest wynikiem perfekcjonizmu (u INJ) i niezdecydowania (u INP).

Dla typów IN, uczenie się jest czymś naturalnym. Ale rozwój osobisty nie powinien być czymś, co przychodzi łatwo. Wyzwania są tym, co pomaga nam się rozwijać. Podczas gdy uczenie się często jest odczuwane jako wzrost, bez działania może stać się przeszkodą w rozwoju. Jeśli uważamy, że sama nauka wystarczy, aby rozwijać się jako osoba, to zamiast tego staje się ona czynnikiem rozpraszającym.

Rada: Następnym razem, gdy odkryjesz coś odkrywczego, zastanów się, jak możesz przełożyć to na rzeczywiste zachowanie lub zmianę stylu życia. Wyznaczenie jasnych celów ułatwi Ci podjęcie działań związanych z tym pomysłem w przyszłości. Na przykład, jeśli jedną z mocnych stron Twojej osobowości jest nawiązywanie kontaktów z ludźmi, jakie działania możesz podjąć, aby poprawić swoje obecne relacje i nawiązać jeszcze silniejsze więzi? Jeśli jest to obszar, który wymaga poprawy, jakie są małe kroki, które możesz podjąć każdego dnia, aby poprawić jakość swoich relacji?

2. Możemy być niechętni do zmian

Osobowości IN są otwarte na koncepcję zmiany, ale sama rzeczywistość zmiany może być onieśmielająca i frustrująca. Jako introwertycy iNtutywni, typy te często zmagają się z problemem określenia, gdzie i jak pasują do świata. Z tego powodu często nie potrafią odnaleźć się w tradycyjnych metodach rozwoju. Zamiast szukać alternatywnych metod lub opracować obejście, niektóre typy IN zdecydują, że łatwiej jest się poddać, zamiast kontynuować stosowanie metod, które wydają się nie działać. Taka decyzja jest często podejmowana przedwcześnie, w chwilach wypalenia i frustracji.

Jednak rozwój z konieczności wiąże się z sytuacjami, które wymagają osobistego dyskomfortu. Wiele osób typu IN ma skłonność do poddania się na chwilę przed tym, jak zacznie się prawdziwa zmiana. Ważne jest dla nich, aby przebrnąć przez trudne momenty i przyjąć transformację.

Wskazówka: Podziel swoje cele na mniejsze, codzienne, tygodniowe lub miesięczne działania. W ten sposób będziesz mógł świętować każde osiągnięcie i śledzić, jak daleko zaszedłeś. Rozważ użycie darmowego narzędzia do zarządzania projektami online lub kalendarza, takiego jak Asana, aby ułatwić śledzenie celów. Typy IN często skupiają się na celu końcowym i nie zawsze biorą pod uwagę ilość czasu i pracy, jaką trzeba włożyć, aby go osiągnąć. Świętując każde małe zwycięstwo, podróż staje się mniej przerażająca.

3. Jesteśmy perfekcjonistami

Typy osobowości IN, zwłaszcza INFJ i INTJ, zmagają się z perfekcjonizmem. Często czują presję, by sprostać oczekiwaniom innych, a także własnym, niezwykle wysokim oczekiwaniom. W działaniu zawsze istnieje możliwość porażki. INJ chcą za wszelką cenę uniknąć porażki, ponieważ jest to coś, co bardzo wpływa na nich psychicznie i emocjonalnie.

Ze względu na ich perfekcjonizm, łatwo jest INJ skupić się wyłącznie na swoich mocnych stronach, ignorując jednocześnie swoje słabości. INJ są zazwyczaj bardzo świadomi swoich ograniczeń i spędzają dużo czasu ucząc się jak mogą je poprawić. Jednak działania w tych obszarach są często niezgrabne i niezręczne, co sprawia, że INJ czuje się niezwykle wrażliwy. Zamiast podejmować niewygodne działania, będą uczyć się tak dużo jak tylko mogą, aby zmniejszyć szanse na porażkę. Jednak, tak jak nie można zostać gwiazdą rozgrywającego po prostu ucząc się całej historii futbolu, tak INJ potrzebują niewygodnych działań, aby naprawdę się rozwijać.

Wskazówka: Prowadź dziennik lub notatnik i ustal konkretne pory w ciągu dnia, aby sprawdzać swoje emocje. Czy czułeś się bezbronny? Niewygodny? Frustrację? Na koniec każdego dnia przejrzyj swoje notatki i napisz, jak wolałbyś radzić sobie w podobnych momentach w przyszłości.

4. Zmagamy się z niezdecydowaniem

Spośród wszystkich typów osobowości IN, INFP i INTP najbardziej zmagają się z niezdecydowaniem. Te typy mogą widzieć nieskończone możliwości, co utrudnia im uzyskanie zamknięcia, którego potrzebują, aby iść naprzód. Osoby typu INP mogą mieć problemy z określeniem silnego poczucia celu i kierunku. Są świadome wielu dostępnych opcji, ale brakuje im wiary w swoją zdolność do wyboru najlepszej z nich. Ten niezdecydowany charakter utrudnia im przeniesienie swoich celów z koncepcji do rzeczywistości.

Kiedy próbują podjąć działanie, typy IN są często sfrustrowane praktycznymi przeszkodami, które napotykają. Może to powodować ich rezygnację i wycofanie się do świata izolacji i autonomii. Ponieważ te typy są tak niezależne, to wycofanie czuje się naturalnie i komfortowo. Spędzanie czasu sam na sam ze swoimi myślami, pomysłami i wyobraźnią jest przestrzenią, w której wiele typów IN ukryłoby się na zawsze, gdyby była to akceptowalna opcja. Jednakże, jeśli ich dyskomfort związany z praktyczną rzeczywistością świata zewnętrznego uniemożliwia im podjęcie działań prowadzących do rozwoju, ich wiedza i pomysły są niczym więcej niż tylko wiedzą i pomysłami.

Wskazówka: Ćwicz bycie asertywnym i wyrażanie swoich opinii. Zacznij od napisania, dlaczego masz silne przekonania na temat czegoś w pracy, szkole lub w życiu prywatnym, co ostatnio spotkało się z negatywną reakcją. Następnie poproś przyjaciela lub bliską osobę (najlepiej kogoś o innym typie osobowości), aby wysłuchał Twojego wyjaśnienia i przekazał informacje zwrotne na temat Twojego stylu komunikacji. Możesz również rozważyć ćwiczenie wystąpień publicznych w grupie takiej jak Toastmasters. Im bardziej będziesz pewny siebie w wyrażaniu swoich pomysłów, tym bardziej będziesz pewny siebie w samym pomyśle.

5. Wydaje nam się, że wiemy więcej niż wiemy

Ponieważ typy osobowości IN nigdy nie czują się tak naprawdę dopasowane, szukają schronienia w tym, co wiedzą. To prowadzi wiele typów IN do posiadania silnej pewności siebie w swoich przekonaniach. Rozumieją, że widzą świat inaczej, a ten sposób myślenia może prowadzić ich w jednym z dwóch kierunków. Albo zaczną myśleć, że wszyscy inni się mylą, a oni mają rację, albo że wszyscy inni mają rację, a oni się mylą. Omówimy najpierw ten pierwszy, który ma tendencję do występowania bardziej u INFJ i INTJ.

Dla tych typów, gdy pomysł "kliknie" - co oznacza, że spełnia zarówno ich intuicyjną wizję, jak i obiektywną funkcję ekstrawertyczną - są mało prawdopodobne, aby zmienili opinię bez walki i intensywnego ponownego zbadania. Są otwarte na odkrywanie nowych pomysłów, ale tylko wtedy, gdy pomysł pasuje do ich większej wizji. Z tego powodu INJ może łatwo przegapić okazje do rozwoju.

Wskazówka: Jako INJ prawdopodobnie masz pomysł na to, gdzie chcesz być w przyszłości. Poproś zaufanego przyjaciela lub bliską osobę o konstruktywną krytykę swojej wizji. Zapytaj: Czy to jest realistyczne? Jakie widzisz przeszkody, które uniemożliwiają jej urzeczywistnienie? W jakich obszarach mógłbym się poprawić? Zamiast się bronić, ćwicz cierpliwe słuchanie i przemyślane odpowiadanie na ich uwagi. Zapisz je i rozszyfruj, jak przekształcić je w możliwe do wykonania kroki, które pomogą ci się rozwijać.

6. Wydaje nam się, że nie wiemy wystarczająco dużo

Z drugiej strony, niezdolność do działania może być również spowodowana brakiem zaufania do swojej wizji. Zdarza się to częściej u INFP i INTP. Ponieważ ten typ ma tendencję do posiadania tak wielu pomysłów, trudno jest im wybrać, w którym kierunku podążać. Zamiast ryzykować podjęcie błędnej decyzji, wiele INP woli poczekać z podjęciem działania, aż uzyska pewność, że może ruszyć do przodu. Zamiast tego będą spędzać czas na rozmyślaniu, pisaniu i marzeniu o przyszłości, jednocześnie ignorując swoją zdolność do jej tworzenia.

Innym powodem, dla którego osoby typu INP mają trudności z działaniem, jest brak pewności siebie w promowaniu swojej wiedzy. Osoby typu IN mają trudności z prostym wyjaśnieniem tego, co wiedzą innym ludziom. Często czują się bezsilne w sytuacjach, w których praktyczne podejmowanie decyzji jest cenione bardziej niż innowacyjność i eksperymentowanie. To może przytłoczyć INP i spowodować, że zrezygnują z dalszego podążania ścieżką rozwoju. INP muszą zdać sobie sprawę, że zmierzenie się z odrzuceniem jest ważną częścią ich podróży rozwojowej i nie jest równoznaczne z porażką.

Wskazówka: Ubiegaj się o pracę, do której nie masz kwalifikacji lub zgłoś kiepski pomysł na artykuł do ważnej publikacji. Pomoże Ci to postrzegać odrzucenie jako normalną reakcję, która nie ma nic wspólnego z Twoją samooceną. Następnym razem, gdy przyjdzie Ci do głowy świetny pomysł, zrób natychmiastowy krok naprzód, który nie będzie wymagał badań ani wkładu od nikogo innego. Po prostu zrób to i zauważ, jak się dzięki temu czujesz.

Wnioski

Konieczne jest, aby typy osobowości IN skupiały się nie tylko na uczeniu się nowych informacji, ale także na tworzeniu celów skoncentrowanych na możliwych do wykonania i osiągalnych krokach. Zamiast przechowywać nowe spostrzeżenia w swoim umysłowym Rolodexie wiedzy, zastanów się, jak możesz je praktycznie wykorzystać w świecie zewnętrznym. Pamiętaj, że porażka, odrzucenie i adaptacja są kluczowymi elementami rozwoju. Bez wyjścia poza nasze strefy komfortu i wejścia w sytuacje, które wydają się nam nienaturalne i onieśmielające, nie możemy nauczyć się wszystkiego, co jest nam potrzebne do osiągnięcia najwyższego poziomu rozwoju osobistego.